Filmlerde yer alan mekânların öğrencilerin lise coğrafya dersine yönelik görüşlerine etkisi
The effect of spaces in the films on the opinions of the students on high school geography lesson
- Tez No: 589671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Eğitim-öğretim faaliyetleri son yıllarda hızlı bir değişim içerisindedir. Ülkeler bu değişime ayak uydurabilmek için öğretim süreçlerini başta öğretim programları olmak üzere kullanılan materyalle, öğretim teknik ve stratejileri yönüyle yeniden ele almaktadır. Bu bağlamda etkin öğretim ortamlarının oluşturulmasında gelişen teknolojiden yararlanarak yeni yöntem ve tekniklerin kullanımı önem kazanmaktadır. Öğretim sürecinde iyi planlanmış bilgi iletişim teknolojileri ile sosyal medyanın kullanımı belirlenen amaçlara ulaşılmasında önemli avantajlar sunmaktadır. Diğer derslerde olduğu gibi Coğrafya öğretiminde de birçok materyallerle birlikte, belgeseller ve amaca uygun filmlerin kullanımının etkin öğrenme ortamlarının oluşturulmasında, kalıcı izli öğrenmelerin gerçekleşmesinde önemi büyüktür. Belirtilenlerden hareketle bu çalışmada hayatımızın içindeki bir konu olan filmlerin kullanımının coğrafya derslerine yönelik görüşlerine etkisi konu edilmiştir. Bu amaçla filmlerde yer alan topografik şekiller kullanılarak bir öğretim materyali hazırlanmış ve bu öğretim materyalinin öğrencilerin coğrafya dersine yönelik görüşleri üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca filmlerdeki coğrafi kavramlarla ilgili görüntülerin kullanılması öğrencilerin coğrafya dersine yönelik olumlu tutum geliştirmesi ve aynı zamanda coğrafi sorgulama becerisinin de kazandırılması amaçlanmıştır. Öğrencilerin tutumlarında meydana gelen değişikliğin ne derecede gerçekleştiğini belirlemek amacı ile coğrafya dersi tutum ölçeği kullanılarak filmlerde geçen coğrafi mekânların ortaöğretim öğrencilerinin coğrafya dersine yönelik görüşleri üzerine etkisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Education and training have been rapidly changing in recent years. In order to keep up with this change, countries re-examine the teaching processes in all aspects, particularly in the fields of teaching programs, materials and teaching techniques and strategies. In this context, the use of new methods and techniques is gaining importance in developing effective teaching environments. The well-planned use of information communication technologies and social media in the teaching process provides significant advantages in achieving the goals set. As with other courses, the use of films and documentaries and purpose-appropriate films together with many materials in Geography teaching has a great importance in the formation of effective learning environments and realization of permanent learning. In this study, the effects of the use of films, which is a subject in our lives, on the attitudes towards geography courses have been influenced. For this purpose, a teaching material has been prepared by using topographical figures in the films and the effect of this teaching material on students' attitudes towards geography lesson has been tried to be determined. It is also aimed to use images related to geographical concepts in films, students develop a positive attitude and to gain geographic questioning skills towards geography lesson. Geography lesson attitude scale was used in order to determine the degree of change in students' attitudes. Also, the effects of the geographic spaces on the attitudes of the secondary school students towards the geography course were put forward.