İlköğretimde permütasyon ve olasılık konusunun dramatizasyon ile öğretiminin başarıya etkisinin incelenmesi
The Effect of teaching permutation and probability at secondary school on success is examine
  1. Tez No: 124921
  2. Yazar: İBRAHİM EKİNÖZÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SARE ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada; ilköğretimde permütasyon ve olasılık konusunun dramatizasyon ile öğretiminin başarıya etkisi incelenmiştir. Araştırmanın evreni, 2002-2003 eğitim-öğretim yılı İstanbul ili Tuzla ilçesi Barış Manço İlköğretim Okulunda okuyan tüm 8. sınıf öğrencileridir. Araştırmanın örneklenil, 8-D sınıfında okuyan 36 öğrenci ile 8-B sınıfında okuyan 34 öğrenciden oluşturulmuştur. Araştırmada öğrencilerin 8. sınıf matematik derelerinde permütasyon ve olasılık konularının öğretiminde dramatizasyon yönteminin akademik başarıya ve hatırlamaya etkisini ve dramatizasyon yönteminin öğrencinin matematik dersine karşı tutumunu nasıl etkilediğini ölçmek amacıyla Matematiksel Başarı Testi (Ön Test), Permütasyon-OIasılık Testi(SonTest) ve Tutum Ölçeğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın problem cümlesi“İlköğretim ikinci kademesinde, S.sınıf matematik dersi permütasyon ve olasılık konusunun Dramatizasyon yöntemiyle öğretiminin başarıya etkisi var mıdır?”şeklindedir. Araştırmada belirlenen alt problemlere dayanarak aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. 1. 8. sınıf matematik dersinde dramatizasyon yönteminin uygulandığı deney grubu ile düz anlatım yönteminin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarıları yönünden dramatizasyon yöntemi klasik yöntem ile aynı oranda etkilidir. 2. Dramatizasyon yönteminin uygulandığı deney grubu ile düz anlatım yönteminin uygulandığı kontrol grubunun hatırlama düzeyleri arasında yapılan t- testi sonuçlarında Dramatizasyon yönteminin uygulandığı deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Dramatizasyon yöntemi 8. sınıf matematik dersinde öğrendiklerini hatırlamalarını kolaylaştırmaktadır. 3. 8. sınıf matematik dersinde deney grubuna uygulanan dramatizasyon yöntemi ile kontrol grubuna uygulanan düz anlatım yönteminin öğrencilerinin matematik dersine karşı tutumlarında aynı derecede etkili olduğu belirlenmiştir. 4. 8. sınıf matematik derslerinde dramatizasyon yönteminin uygulandığı deney grubu ile düz anlatım yönteminin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin matematikte algılanan başarı düzeyleri arasında manidar bir fark bulunamamıştır. 5. 8. sınıf matematik derslerinde dramatizasyon yönteminin uygulandığı deney grubu ile düz anlatım yönteminin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin matematiğin yararlarının algılanması düzeyinde deney grubu lebine anlamlı bir fark bulunmuştur. 6. 8. sınıf matematik derslerinde öğrencilerin akademik başarıları cinsiyete göre farklılık göstermemektedir. 7. 8. sınıf matematik derslerindeki öğrencilerin matematik dersine karşı tutumları cinsiyete göre farklılık göstermemektedir. Elde edilen bulgular sonucunda, yüksek lisans ve öğretmen arkadaşlarıma ışık tutabilecek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The effect of teaching permutation and probability at secondary school on success is examined in this research. The cosmos of the research is all the students of,8 classes in Barış Manço ElementarySchool in Tuzla/İSTANBUL in 2002-2003 education teaching year. The sample of the research is consisted of 36 students in class 8-D and 34 students in class 8-B. In the research Mathematical Success Test (Pre-test), Permutation- Probability Test (Final test) and Attitude Test are benefitted from in order to measure the effect of dramatization method by teaching permutation and probability, the subjects of mathematics in 8 class students, on academic success and remembrance and how the dramatization method affects attitudes of students towards mathematics. The problem sentence of the research is in this form“Does teaching of permutation and probability, the subject of 8 class mathematics,in the second grade of elemantary school by dramatization method have an effect on success?”Depending on sub problems that were determined in the research, the results below were obtained. 1) Dramatization method is effective at the same proportion with classical method from the point of academic success of the test group students that dramatization method is applied on and the control group that classical method is applied on in mathematics in 8 class. 2) The meaningful difference is determined in favor of test group that dramatization method is applied on at the results of t-Test which is done between the remembrance level of test group that dramatization method is applied on and the control group that classical method is applied on. Dramatization method eases remembrabce of things that students learned in 8 class mathematics. 3) It is determined that dramatization method which is applied on test group and classical method which is applied on control group in 8 class mathematics are effective at same level. 4) In 8 class mathematics there isn't found any meaning difference between perceived success level of test group students that dramatization method is applied on and control group students that classical method is applied on. 5) There is found meaningful difference in favor of test group at perception level of mathematics' benefits, between test group that dramatization method is applied on and control group that classical method is applied on. 6) Students academic success in 8 class mathematics doesn't indicate difference according to their sexuality. 7) Students' attitudes towards mathematics in 8 class mathematics doesn't indicate difference according to their sexuality. With the finalings that came out of this research.There are given suggestions that will light the way of my teacher and master friends.