Farklı lise türlerinde öğrenim gören 9. sınıf öğrencilerin genel-farklı yetenek özellikleri ile fizik dersinin cognitive (bilişsel) hedefleri doğrultusundaki başarıları arasındaki ilişkiler
Relationships between general-unique skills ond success regording cognitive targets of physics course of students in 9 th class in various high schools
- Tez No: 124931
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ ÇORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Bu çalışmada; farklı liselerde eğitim gören öğrencilerin fizik dersi başarısının, öğrencilerin farklı ve genel yeteneklerinin ve çeşitli psiko-sosyal özelliklerinin, başarıyı nasıl etkilediği incelenmiştir. Araştırmanın amacı ise; Bu durumların fizik dersi başarısında farklılık gösterip göstermediği sorusuna cevap bulmaktır. Araştırma kapsamına, çeşitli tür liselerde öğrenim gören lise 1. sınıfta okuyan 120 kız 130 erkek öğrenci olmak üzere toplam 250 öğrenci alınmıştır. Bu çalışma, ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma evrenini ise; İstanbul ili Ümraniye ilçesi çeşitli orta öğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan öğrenciler oluşturmuştur. Fizik başarı ölçü aracı olarak; araştırıcı tarafından hazırlanan Fizik Başarı Testi ve öğrencilerin 2002-2003 eğitim öğretim Yılı Sonu Karne Notu ortalamaları kullanılmıştır. Öğrencilerin çeşitli psiko sosyal özelliklerini öğrenmek amacıyla anket uygulanmıştır. İstatistiksel teknik olarak İlişkisiz grup“t”testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Regrasyon, Pearson Çarpım Momentler Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Veriler, SPSS paket programında incelenmiş ve yorumlanmıştır. Anlamlılık düzeyi en az 0,05 olarak kabul edilmiştir. Çalışmanın sonucunda; kız öğrencilerin, dil yetenek alanında ve yıl sonu okul başarı notlarında erkek öğrencilerden anlamlı derecede başarılı olduğu görülmüştür. Mekanik yetenek alanında ise erkek öğrencilerin yeteneği, kız öğrencilerden anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. Anne ve babası üniversite mezunu olan çocukların, genel ve farklı yetenekleri ve fizik başarıları diğer eğitim seviyesine sahip olan anne ve babaların çocuklarından anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin fizik testi başarılan ile genel ve farklı yetenekleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bu çalışma; sonuçlarıyla rehberlik servislerini destekleyecek bir araç niteliği taşımaktadır. Araştırmanın bulgularına bağlı olarak mesleki yönlendirmenin ilk aşaması olan, alan seçimlerinin bilimsel verilere bağlı olarak gerçekleştirilmesi sağlanacaktır. Bu özellikleri nedeniyle bu çalışmanın mesleki rehberlik alanında büyük bir açığı kapatacağı umulmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study; successes of students from different high schools in physics course, and how the factors such as unique and general talents and various psycho social characteristics of students effect the success are examined. The object of this research is to find answer to the question whether these factors have an effect on the success of physics lesson. 120 girls and 130 boys totally 250 high school students currently studying in the first class in various high schools were included in this research. This study is carried out by the method of diligent research. Research area has covered students in various high schools within Ümraniye district of Istanbul province. Physics Success Test prepared by the investigator and Final Grades of the students in 2002-2003 education year were used as tools for measuring the success in physics. A questionnaire was used in order to learn various psycho-social characteristics of the students. As statistical methods, unrelated group“t”test, Single Way Anova, Regression, Pearson Multiplicity Moment Correlation Coefficient were used. Data were reviewed and commented in SPSS program. Level of significance was accepted as at least 0.05. As a result of this study; it is found out that school girls are more capable in language learning, beside their final grades are meaningfully more successful than school boys. It is found that the talent of using machines of school boys was quite higher than school girls. It is also found that the success of children in physics course and their general and unique talents whose parents are graduated from university is much more higher than children whose parents are from other education levels. It is found out that there are meaningful relationships between the success of physics test and the general and unique talents. This study has a supporting feature for school guidance service. It will be ensured according to the findings of the research that field selections, which is the first stage of occupational guidance, will be performed in accordance with the scientific data. And for these purposes, It is expected that a big gap in the occupational guidance will be closed thanks to this research. V