Farklı okul türlerinde öğrenim gören lise öğrencilerinin sınıf seviyelerine göre düşünme stilleri ile karar verme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of the relationship between the thinking styles of the high school students who have been educated i?n various type of schools according to their different class levels and their decision making styles.
  1. Tez No: 328536
  2. Yazar: MUHAMMET ÜBEYDULLAH ÖZTABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 513
Özet
Bu araştırmanın amacı; farklı okul türlerinde öğrenim gören lise öğrencilerinin sınıf seviyelerine göre düşünme stilleri ile karar verme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul ili Bakırköy ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün eğitim yapan Genel Lise, Meslek Lisesi ve Anadolu Lisesi öğrencileridir. Araştırmanın örneklemi, Bakırköy ilçesindeki okullar arasından Oransız Tesadüfi (Random) Küme Örnekleme modeliyle oluşturulmuştur. Örneklemi oluşturan okullar şunlardır; Bakırköy Gürlek Nakipoğlu Lisesi (Genel Lise), Bakırköy Lisesi (Genel Lise), Bakırköy Nüket Ercan Ticaret Meslek Lisesi, Bakırköy İmam Hatip Lisesi (Meslek Lisesi) ve Bakırköy Yeşilköy Anadolu Lisesi.Araştırmada öğrencilerle ilgili çeşitli demografik bilgileri toplamak amacıyla Öğrenci Bilgi Formu, öğrencilerin düşünme stillerini belirlemek için“Düşünme Stilleri Envanteri”, karar verme stilleri puanlarını belirlemek için“Melbourne Karar Verme Ölçeği”kullanılmıştır.Bu aşamada, araştırma grubunu oluşturan öğrencilerin demografik özelliklerinin betimleyici frekans ve yüzde dağılımları çıkarılmış, sonra ölçeğin toplam puanları için aritmetik ortalama ( x) ve standart sapma (ss) değerleri saptanmıştır. Örneklem içerisinde normal dağılım özelliği göstermeyen gruplar için non-parametrik teknikler, normal dağılım özelliği gösteren dağılımlar içinse parametrik analiz teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the relationship between the thinking styles of the high school students who have been educated in various type of schools according to their different class levels and their decision making styles.In the research relational scanning model is used. The universe of this study is the students who have been educated in different MEB schools such as State, Vocational and Anatolian schools in Bakırköy-Istanbul in 2011-2012 Academic Year. The sample of this study is conducted by simple random cluster sampling model in the schools in the district of Bakırköy. The schools which commissioned the study are the followings; Bakırköy Gürlek Nakipoğlu Lisesi, Bakırköy Lisesi, Bakırköy Nüket Ercan Ticaret Meslek Lisesi (Vocational High School), Bakırköy İmam Hatip Lisesi (Vocational High School) ve Bakırköy Yeşilköy Anadolu Lisesi (Anatolian High School).In the study“Student Information Form”is used to collect demographic data of students,“Thinking Styles of Inventory”is used to indicate students' thinking styles and“Melbourne Decision Making Questionnaire”is used to indicate students' decision styles.In this level of the study descriptive frequencies and percentages of students' demographic features are expelled and then arithmetic mean (x) and standart deviation values (ss) for the total points of the scale are calculated. In the sample of the study, Non-parametric technics are used for the groups which don't show any normal distribution characteristics and parametric analyse technics are used for the groups which show normal distribution characteristics.