Sermaye piyasasının yapılışı, işleyişi, Türkiye uygulaması ve sermaye piyasasının ülke ekonomisine etkisi
Structure, operation and applications of capital market in Turkey as well as its effects on Turkey's economy
  1. Tez No: 124942
  2. Yazar: ERCAN BOZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Gelişmekte olan ülkelerde, ekonomik kalkınma için gerekli sermaye birikiminin sağlanması ve kullanılabilir fonların üretken yatırım alanlarına yönlendirilmesi, finansal piyasaların belirli bir etkinliğe kavuşturulması ile mümkün olabilir. Etkin finansal piyasalar yatırım seçeneklerini doğru fiyatlayarak kullana bilir. Fonların bu fiyatlar doğrultusunda doğru optimal dağılımı sağlarlar. Finansal piyasaları çeşitli ölçülere göre sınıflandırmak mümkündür. Fon arz ve talebinin vadesi bir yıla kadar olan piyasalara, Para Piyasası, bir yıldan fazla olan piyasalara, sermaye piyasası denir. Para piyasası ile sermaye piyasası arasında çok yakın bir ilişki vardır. Uygulamada para piyasası ile sermaye piyasası iç içe geçmiş durumdadır. Çünkü ekonomide fon arz ve talep edenler iki piyasada da faaliyet gösterirler. Ülkemizde sermaye piyasasının tarihi Osmanlı Devleti'ne kadar dayanmaktadır. Fakat sermaye piyasasındaki asıl gelişmeler 1980'li yılların başında yaşanan finansal serbestleşme ile kendini göstermiştir. Özellikle Sermaye Piyasası Kanunu'nun çıkarılması ve Sermaye Piyasasının kurulması ile önemli gelişmeler olmuş ve borsa hizmetlerinin dünya standartlarına ulaşması yönünde Önemli adımlar atılmıştır. Ancak, sermaye piyasalarının gelişmesi, sermayenin tabana yayılması, güven ve istikrar ortamında yatırımcıların ellerindeki fonları sermaye piyasalarına yönlendirilmesi ile mümkündür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In developing countries, providing necessary capital accumulation for economic development and directing usable funds to producer investment plains may possible with financial promedings unite to determined activity. Active financial promenadings price investment options right. So usable funds provide right optimal scater straightness with this prices. It's possible that financial promedings can classify according different measures. Money promeding is one of promeding which has maturity of a bill along one year. Capital promeding is one of the promeding which has maturity of a bill more than one year. There is similar relation between money promeding and capital promeding has welded one another. Because in economy peopple who submit and request fun in activity at two promeding also. In our country capital promeding's history lean on to Ottoman Empire. But the origin developments started during earlier 1 980s. Particulary important developments were happened with deducing Capital Promeding Law and establishing Capital Promeding so there were important steps about bourse services reach to world stantards. But it is possible only developing capital promedings, capital must spread on to basic level and investmenteras must use the funds at the capital promedings with confidence and stability.