İnsan kaynakları yönetiminde örgüt kültürü ve bu kültürün örgüt içindeki yeri ve önemi tespitine ilişkin bir araştırma (BİRKO A.Ş.'de bir araştırma)
Organizational culture in human reseources management and its importance and place in organization
- Tez No: 124943
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET örgütler, amaçlarını gerçekleştirmeye yönelik olarak yapmış oldukları eylemler çerçevesinde kendi kültürlerimde oluştururlar. Örgütlerin büyümeleri ve yapılarının giderek karmaşıklaşması örgütsel bütünleşme açısından örgütsel kültürün varlığını zorunlu kılmaktadır. Örgütsel kültür, bir örgütte bireysel ve örgütsel davranış anlamında varsayımların, değelerin ve normların derin anlamlarının önemini vurgulamakta ve örgütün dıştan görünmeyen sır dolu yaşantısına ışık tutmaktadır. İnsan faktörünün bilgi, yaratıcılık, deneyim ve gelişme potansiyeli ile giderek işletmenin kıt kaynağı durumuna gelmesi ile işletmeler : Sadece tekniklere ve teknolojiye sahip olmanın basan için sınırlayıcılığına ve beşeri potansiyeli etkin kullanmada eski sistemlerin yetersizliğini saptamalarıdır. Kolektif çalışma etkinliğinin kamülatif bir etkinlik değil, kişilerin enerjisini çoğaltan bir etkenin sonucu olduğunu saptamışlardır. İşletme içi problemlerin çözümünün“ iç bağlılıktan”geçtiğini saptamışlardır. İnsan kaynaklarına bakış açısı yönünden Japon işletmeleri ile, ABD ve Batı Avrupa Ülkeleri arasındaki ilişkiler karşılaştırılmalı olarak ele alınmıştır. Bir işletmedeki insan kaynaklarının etkinliğini, her zaman geniş yetkiye sahip, motive olmuş kişilerin beraberliğinin bir sonucudur. İnsan, örgütün hem amacı, hemde aracı durumundadır. İnsanın olmadığı bir yerde örgüt ve yönetimden söz edilemez. Kaliteli üretimin insanın üretken davranışı ile ortaya çıktığı ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Organization is one of the most mysterious concepts of knowledge branch of managing. All of the studies about managing starts and ends with it. People are bom and died in some organizations. In their bom and die, there were some organizational meaning and dimensions according to them. Its just like a role play set on the scene. Different missions and roles are being done and played by various people. Organizations creates their cultures by the actions they have done to realize their missions. The grow and getting more complex of the organizations makes organizational cultures existence a necessity. Organizational culture accentuates the deep meanings of the hypotheses, values and norms within the perspective of personal and organizational behaviors and enlightens the invisible life of organization that full of with secrets. At the end of my study, an inquiry on a company which is active in Niğde have been done and its results have been appreciated. Nowadays the competition power of a company does not depend on just the increase of profitability and quality; the determiner of the competition power is novelty. The successes of the company depends on the cultural structure that appropriates novelty and the work-power will establish this that always-learning and can use the knowledge. The view range that of the humanity sources brought by this developments doesn't aim at adjust of hierarchy, usage of authority and power. It aims at making all the members working for adding something to company and creating responsibility of this and missions and conversion of the novelty and creativity into a cultural code.