Türk Hukukunda ihracat kredileri
Export credits in Turkish Law
  1. Tez No: 122348
  2. Yazar: ALİ TOLGA ERANDAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN TURANBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Erendaç, Ali Tolga, Türk Hukukunda İhracat Kredileri, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç.Dr.Asuman Turanboy, 141 s. TEZ OZETI Türk Ekonomisinin dünya ticaretindeki payı, kalkınma planlarıyla belirlenen hedefler doğrultusunda büyültülmek istenmektedir. Bu hedefe ulaşılabilmesi için dış ticaret hacminin artırılması gereği ortadadır. Bu da ihracatın ve ithalatın dengeli olarak artmasına bağlıdır. Nitekim, Cumhuriyet tarihimizde ihracatın gelişmesi amacıyla bir takım mali ve hukuki tedbirler uygulamaya konulmuştur. Bunların bir kısmı güncelliğini yitirmiş olmakla beraber halen bazı teşvik tedbirleri uygulanmaktadır. Bunlardan birisi de ihracatın finanse edilmesidir ki, bunun muhtelif yolları vardır. İhracatçı, ithalatçıdan sattığı malın bedelini peşin tahsil edebileceği gibi, kredi kurumlarından nakdi veya gayri nakdi kredi de temin edebilir. Kredi kurumlarınca ihracatın finansmanı amacıyla kullandırılan kredilere“ihracat kredisi”adı verilir. İhracat kredilerinin diğer kredilere nazaran düşük faizli olması, uygulanan mali teşvik tedbirlerinden birisidir. Bu kredilerinin, Türk Hukukunda istisnai hükümlere tâbi olması ise hukuki nitelikte teşvik tedbiridir. İşte, ihracat kredilerinin Hukukumuzda düzenlenmesi“Türk Hukukunda İhracat Kredileri”başlıklı tezimizin konusunu teşkil etmektedir. Mevcut hukuki durumun tespiti ile ihracat kredilerinin dış ticaretin teşvikinde daha etkin hale getirilmesinin yollarını araştırmak da tezimizin amacı oluşturmaktadır. Çalışmamıza ihracatçının başvurabileceği finansman yöntemleri belirtilerek giriş yapılmıştır. Bu aşamadan sonra cevap verilmesi gereken ilk soru, finansman yöntemlerinden hangilerinin ihracat kredisi sayılacağıdır.“Konunun Sınırlandırılması”başlığı altında bu sorunun cevabı verilmiştir. İhracat kredisi niteliğindeki finansman araçları tespit edilip, kapsam belirlendikten sonra çalışmamızın ilk bölümünde ihracat kredisinin“Tanımı”,“Türleri”,“Konusu”ve“Hukukumuzda tâbi oldukları düzenlemelere”geçilmiştir.“İhracat Kredi Sözleşmesi”başlıklı ikinci bölümde;“İhracat Kredisi Sözleşmesinin Tarafları”,“Taraflar Arasındaki İlişkinin Hukuki Niteliği”,“Kredinin Döviz Olarak Kullanılması”,“Kredi Sözleşmesinin Hükümleri”ve“Sözleşmenin Sona Ermesi”açıklanmıştır. Üçüncü ve son bölümde, Bankalar Kanunu açısından ihracat kredileri ele alınmıştır. Mülga 3182 sayılı Bankalar Kanunu ile 4389 sayılı Bankalar Kanununda ihracat kredilerin tâbi olduğu kredi limitleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Erendaç, Ali Tolga, Türk Hukukunda İhracat Kredileri. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç.Dr.Asuman Turanboy, 141 p. SUMMARY Turkey's share in the world economy is expected to demonstrate an increase according to the targets predicted in developing plans. In order to reach this goal it is clear that a strategy, intended to increase the volume of foreign trade, should be followed That's why some legal and financial facilities aiming to encourage export were practiced during the history of the Republic. There are several ways to encourage the export one of which is the“export finance”as above mentioned. The exporters may either collect value of the goods at sight from the importer or use cash or non-cash credit facilities from Credit Institutions. The credit extended in order to finance export transactions is defined as“export credits”. For instance the ratio, applied to export credits being lower than those applied to the different sort of other credits, constitute a financial facility aiming to promote the export On the other hand, the exceptional provisions in the Turkish Law governing the export credit are considered as being legal facilities. Thus, the scope of our thesis, titled as“Export Credits in Turkish Law”, is the previsions laid down in order to regulate exports credits in Turkish Law. The objective of the thesis is to determine the provisions currently in force today and examine the ways of making the export credits more efficient in the export promoting system. We started our study by mentioning the financial instruments that the exporter could obtain in general After these steps, the first question which is to be answered is, which financial instrument can be regarded as“Export Credits”? The answer is given under the section subtitled“Limitation of Subject”. After specifying the financial instruments considered as“export credits”and determining the scope of the thesis, it becomes possible in the first part to examine the“definition”,“variety”“subject of export credits”and“the rules by which the export credits shall be governed”.“The parties of export credit contract”,“the legal interpretation of the relationship between the parties”,“the situations in which the credit can be extended in foreign currency”,“the provisions applied to the contract”and“the termination of the contract”was explained in the following part titled as“Export Credit Contract”. The export credit was examined in accordance with Banks Act in the third and last part, by also comparing with Banks Act No.3182 and Banks Act No. 4 389, which superseded the Act No.3182.