İşletmelerde iş tatmini ve 4 Nolu Sivas Askeri Dikimevi uygulaması
Job satisfaction on engaged employees in managements and its application on 4 numbered Sivas Military Sewing Workshop
- Tez No: 124957
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZIL YOZGAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET Yeni bin yıla girerken, organizasyonlar için iş tatmini konusunun son derece önemli bir faktör olduğu; organizasyonun sağlıklı işleyebilmesi ve başarılı olabilmesi için çalışanların işlerinden memnun ve tatmin olmaları gerektiği, artık kabul edilen bir gerçektir. İnsanlar hayatlarını devam ettirebilmek ve kendilerini yaşadıktan toplumun bir ferdi olarak hissedebilmek için çalışmak zorundadırlar. Bu nedenle işletme yöneticileri ve araştırmacılar; sürekli daha iyi bir çalışma ortamı, daha iyi ekonomik ve sosyal imkanlar, daha yüksek verimlilik ve performans ile, çalışanların işlerinden duydukları tatmin düzeylerini artırıcı koşullan araştırmak zorundadırlar. Rekabet koşullarının sürekli artarak, giderek daha da zorlaştığı çağımızda; çalışanlann moral-motivasyon ve iş tatminlerinin, iş yaşamla rı hatta genel yaşanılan üzerindeki etkileri inkar edilemez. Ekonomik ihtiyaçlann giderek ön plana çıkması, hayat standardının yükselmesi, teknolojinin amansız ve sürekli ilerlemesi, iletişimin boyutunun sürekli değişerek çabuklaşması ve aynı zamanda yaygınlaşması gibi birçok faktör; insan ihtiyaçlannı değiştirmesinin yanında, birçok problemi de beraberinde getirmiştir. Endüstrileşme ve makineleşme ile iş bölümünün artması, gerçekleşen seri üretim ve otomasyon, çalışanları kendi emeklerinin karşılığını görme ve bir eser yaratma duygusundan yoksun bırakmakta ve tatminsizliğe sebep olmaktadır. Artık işletmeler çalışanlarını, yaptıklan işin karşılığını ödedikleri personel olarak değil de; organizasyonun başarısı ve amacı için birlikte hareket edip kenetlendikleri iş ortaklan olarak görmelidirler. Nitekim iş tatmini; işgörenlerin istek ve beklentileri bu şekilde uygun ekonomik ve sosyal koşullar ile uygun çalışma ortamları hazırlanıp karşılandığı taktirde gerçekleşir ve organizasyon başarıya ulaşıp varlığını devam ettirir. xm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the new millenium, job satisfaction is a very important factor for the organizations. It is very known that, happiness and satisfaction of the employees are the key elements of the organizations to reach their gools and to operate succesfully. Human being have to work to survive and to feel a member of the society in which they live. So company managers and researchers should provide always a better working environment, better social and economic coditions to increase the productivity, performance and satisfaction of the employes. The moral, motivation and job satisfaction of the employees have a great influence on their life and working time, especially in our era which has hard competition conditions. The dominant role of the economy, increaving life standarts, technolojic developments, widening of the information and communication systems have changed our necessities but have created a lot of problems. As a result of industrilization mechanization, line production and otomation which prevented participating of the employees at all the production of a product as a whole and creativity, have caused dissatisfaction. Organizations and companies should see their employees as teammates, not as the persons that are paid for their work. Property designed working environments convenient social and economic contitions are the necessary tools that can help to reach the expectations and satisfaction of employees, so organizations could achieve their goals and survive. XIV TC YteSEKÖ?RETtMKOKBlJJ T±;^1ntaSYON MWMB2&