Kitle iletişim araçlarından televizyonun bütünleşme sürecine olumlu-olumsuz etkileri
The Effects positive-negative to process become integrated of television from mass media
- Tez No: 124958
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KOCACIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Toplumsal bütünleşme, bireyin grubu ile, büyük bir grubun içerisinde yer alan alt grupların birbirleri ile ve en son olarak da toplumu oluşturan tüm unsurların arasında iç içe geçmiş süreçler olarak görülür. Çağımızdaki bilişim teknolojilerinde ve kitle iletişim araçlarında görülen dev yenilikler ile ulaşımdaki kolaylıklar sanayi ötesi bir bütünleşme sürecini doğurmuştur. Bir kitle iletişim aracı olarak televizyon, drama programları, haberleri, reklamları ve diğer bütün yapımları ile, insanlara bir dünya sunar. Farklı^ bakış açıları ve yönelimlerin homojenleşmesi ve değişik izleyici gruplarının birbirine yakınlaşması bu yolla gerçekleşmektedir. Bireyler, toplumsal gruplar ve hatta toplumlar arasında televizyonun öncülüğünde kitle iletişim araçlarının etkisi ile yoğun bir görüş alış verişi ve kültürlerime süreci yaşayarak birbirlerine benzemekte, benzer tüketim ve yaşam özelliklerine sahip olmaktadırlar. Bu süreç ayrıca, toplumlar arasında küreselleşme adı verilen bir süreci de içermektedir. Küreselleşme ekonomik bir olay olarak başlamış ama yukarıda değinildiği üzere kitle iletişim araçlarının ve özellikle de televizyonun etkisiyle kültürel bir boyut da. kazanmıştır. Kitle iletişim araçlarının izleyici-okuyucu kitlesini artırmak için şiddet, pornografi ve siyasal amaçlı kullanımının önüne geçmek için bir takım tedbirlerin alınması gerekmektedir. Gerçek bir demokrasinin gereği olan özgür basın ve yayın araçlarının denetimi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
ill SUMMARY Social integrity have been understand as a process which individuals to be joined with their groups, groups to be united each other; and as result, elements that have been formed the society have been formed in the harmony. The huge newness that have been seen in the data processing technology in the time and easiness that have been seen communication and connection,, have produced the process which is become a united vhole postindustry. As mass media tool television present a wide world with their programs as dramatics, news and advertisements. To get homogeneous of different tendency with view angle; and, to get closer of different spectator groups get come true with this method. Individuals, social groups as well societies have been resemble each other by pioneering television and mass media tools that have been caused to consensus in the between individuals and have been united the their way of life. As a result, they have been live with same characteristic consumption and life. Besides, This process have been comprise a process that in the between societies have been know as globalisation. Globalisation have begun 'as an economical occurrence; but as above mentioned, it has gained also a cultural dimension with the effect of' mass media and specially television. It is necessary some precaution for increasing of spectator and reader mass and for preventing their misuse with aim pornographic and political. In this point, the control of television and mass media that, they are necessary for real democratic regime seem to be as a problem.