Orta vadeli kredi taleplerinin değerlendirilmesi uygulamalı bir yaklaşım
- Tez No: 12498
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER LALİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bankaların verecekleri her kredi karan ister orta ister kısa vadeli olsun az ya da çok risk taşımaktadır. Riski oluşturan kişisel, ekonomik ve finansal etkenlerin araştırılması şeklinde tanımlanan kredi analizinin temel amacı, kredinin geri dönmeme riskini ölçmektir. Diğer amaçlar ise kredinin miktar ve vadesinin belirlenmesi, açılacak bir kredinin ilgili bankanın kredi politikasına ve mevzuata uygun olup olmadığının araştırılması, kredi verimliliğinin ve krediye karşılık sunulan güvencelerin kalitesinin araştırılması şeklinde savunulmaktadır. Orta vadeli kredileri kısa vadeli kredilerden ayıran özellikler, vade, konu, kredi tutan, kullandırma ve geri ödeme usulü, teminat ve faiz başlıkları altında toplanmaktadır. Ülkemizde yakın bir zamana kadar orta vadeli kredi taleplerini yalnızca kalkınma bankaları karşılamakta iken kalkınmakta olan ülkemizin yatırımlarının finansmanında orta vadeli krediye duyulan gereksinim, getirilen tedbirler ve teşviklerle ticaret bankalarının da bu tür kredilere yönelmesini sağlamıştır. Bankacılık sistemimizde orta vadeli kredi taleplerinin değerlendirilmesi de kısa vadeli kredilere göre bahsedilen özellikler nedeniyle ayrı bir önem ve özellikle arz etmektedir.ii Orta vadeli krediler tevsi ya da yeni bir yatırım projesine dayalı olduklarından kredi karan, ekonomik, teknik ve mali yönden yapılacak değerlendirmeler sonucunda verilmektedir. Uzun süreli planlamayı ve büyük miktarda fon kullanımını gerektiren yatırımlar için kredi kararının verilmesinde en önemli rolü projenin mali analizi ve değerlendirmesi oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında orta vadeli yabancı kaynak ihtiyacı için ticaret ya da kalkınma bankalarına başvurulması halinde ilgili bankalarca bu talebin nasıl yanıtlanacağı projenin mali analizine ağırlık verilerek incelenmiş ve bir de örnek uygulama verilmiştir. Yapılan mali analiz ve incelemenin büyük bir kısmı teknik ve ekonomik analizler sonucu elde edilen bilgilere ve firmanın muhasebe verilerine dayanmaktadır. Sağlıklı bir analiz açısından firmanın muhasebe kayıtlarının doğruluğu, ekonomik ye teknik analiz sonucu belirlenen varsayımların geçerliliği test edilmelidir. Kantitatif ağırlıklı tekniklere dayanması gereken orta vadeli kredi analizinde projenin risk ve duyarlılığının ölçülmesinde simulasyon tekniği gibi bilgisayar kullanımını gerektiren ileri teknikler kullanılmalıdır. Uygulamada projenin ekonomik ömrünün saptanmasında çekilen sıkıntı bu çalışmada“süreklilik yöntemi”ile aşılarak net nakit akımlarının öngörümünün tahminlenebilen bir dönemi kapsaması ve ekonomik ömür sonundaki hurda değer yerine firmanın pazardaki rekabet durumuna göre tahmin dönemi sonundaki kalıntı değerin hesaplanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY Bank's decision of loan, whether short or mid-term, carries more or less risk. The main goal of loan appraisal, which defined as research for individual, financial and economical components of risks, is measuring the risk of not repaying. Other goals are ; i. Determining the quantity and maturity, ii. Research for agreability of credit with regulations and policy of the bank, iii. Research for profitability and productivity of the credit, iv. Research of quality of securities in return for the credit. Distinguishing features of short and mid-term loans are ; subject, quantity, system of repay and utilization, security and interest. Up to nowadays, in our country mid-term lending was made by development banks. As our country is a developing one, necessity for mid-term credits is increasing and by the taken measures and encouragements commercial banks also lends mid-term credits. In our banking system, the appraisal of mid-term loan gains a specific importance with respect to short term loans because of the mentioned features.XV Assesment of the credit, as mid-term loan depends on expansion, or“Green Land”projects, requires economical, technical and financial analysis. For investments, which requires long run planning and large amount of funds, credit decision mostly depends on financial analysis and appraisal of the project. In this study, in cases of necessity for loan how the apply will be evaluated by developement and commercial banks by giving importance to financial analysis is examined and a model application is demonstrated. Financial appraisal of project depends on information obtained technical and economical analysis and firm's accounts. Accuarcy of accounts and assumption of the technical and economical analysis must be tested for an efficient analysis. As mid-term loan appraisal most heavily depends on quantitative techniques it requires computer usage. In estimating the risk and sensitivity of the project, techniques such as simulation can be proposed. In practice, difficulties faced in the estimation of economical life cycle of the project is passed over by continuity method in this study. By this method, net cash flow estimated for a predictable period and instead of the scrap value at the end of economic life cycle, depending on the market share condition, if increasing the share is possible, residual value should be used.