Cinematographic narrative in interior design pedagogies
İç mimarlık pedagojilerinde sinematografik anlatı
  1. Tez No: 615528
  2. Yazar: FATMA EKİN GİRGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÖRGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Mimarlık, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Architecture, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tez çalışması, tasarım eğitimine dair deneysel, disiplinler-arası ve çok katmanlı bir sürecin tezahürlerini sunabilmek adına, birbirinden farklı disiplinler olmalarına karşın birlikte hareket edebilme yetisine sahip olan ―sinematografi‖ ile ―tasarım pedagojileri‖ni, aralarındaki bağlantı ve ilişkileri kurarak, benzer perspektiflerde incelemeyi amaçlamaktadır. Sinema ve sinematografinin ―atmosfer‖ yaratımındaki yadsınamaz gücü ve kararlılığı, ―mekânsal atmosfer‖i yorumlama ve üretme konusunda, iç mimarlık eğitimi için, yeni ve özgün bir eğitim modeli oluşturmak adına bu çalışmanın temel güdüsü ve birincil çıkış noktasıdır. Bu noktada, sinematik kavrayışın hem ―bireyin deneyimleme, algılama ve yorumlama perspektifini genişletmesi‖, hem de güçlü bir ―atmosfer üretim ve temsil aracı‖ olmasındaki yetisi, sinematografinin bir araçsallık olarak seçilmesine neden olarak gösterilebilir. Sinematik kavramı oluşturan sinematografinin özgün yöntem ve araçları da bu süreçlere katkı sağlar niteliktedir. Bu nedenle sinematografinin özgün yöntem ve araçları derinlemesine incelenirken, bu yöntemler birer ―anlatı ve atmosfer üretim araçsallıkları‖ olarak tasarım süreçlerine, özellikle de iç tasarım pedagojilerine, alternatif metodolojiler olarak entegre edilmeye çalışılmıştır. Tüm bu gerekçelere dayandırılarak, bu tez çalışmasının ilk bölümünde, çalışmanın genel kapsamı ve çerçevesi, amacı ve özgün yöntemi de dahil edilerek, kısa bir girizgah olarak vurgulanmıştır. Tezin ana mekanizmasını sunabilmek adına, tasarım eğitimi ve pedagojilerinin akıbeti, Nesbitt ve Sykes gibi gündemin önemli figürleri üzerinden birtakım eleştirel tartışmalara referans verilerek yoruma açılmıştır. Bu noktada, tasarım pedagojilerinin alternatif model ve yöntemlere, özellikle de çeşitli stratejik ve taktiksel hamlelere dair arayışları üzerinden, böylesine özgün bir denemeye neden ihtiyaç duyulduğu belirtilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü ise, ―sinematografik anlatının atmosfer üretimi üzerindeki etkisi‖ni irdelemektedir. Bu nedenle ilk olarak, tasarım ve sinema disiplinleri arasındaki ilişki, mekansal atmosfer bakımından, Pallasmaa, Deleuze, Lynch, Serim, ve Uluoğlu gibi farklı düşünürlere referansla tartışılmıştır. Bu bağlantıların kurulmasının ardından, sinematografik imge ve anlatının ne anlama geldiği, nasıl belirdiği ve nasıl evrildiği, farklı kavramlar ve bileşenler üzerinden incelenmiştir. Özellikle ―durağan imge‖den ―hareketli imge‖ye geçiş, ve takiben de çok katmanlı görsel anlatının oluşması, Steichen, Höch, Capa, ve Rodchenko gibi farklı figürler üzerinden irdelenmiştir. Bu evrimsel okumanın ardından, sinematografi teknik açıdan ele alınıp, ―montaj, kurgu, kamera, çerçeveleme, kompozisyon, senaryo, ses, ışık, zaman, ve hareket‖ gibi sinematik kavramlar üzerinden irdelenmiştir. Bu noktada, Kuleshov, Vertov, Eisenstein, ve Deleuze gibi sinematik kavramlar üzerinde duran farklı teorisyen ve kuramcılar aracılığıyla, bu süreç açıklanmıştır. Nihayetinde, tüm bu kavramsal okumalar, ―sinematografik anlatının atmosferi nasıl ürettiği ve temsil ettiği‖ni açıklar niteliktedir. Bu nedenle, sinematografi ve atmosfer ilişkisi, atmosfer kavramı odağa alınarak devam ettirilmiştir. Zumthor, Pallasmaa, Grant, ve Wigley gibi farklı teorisyen ve kuramcılar ile; Monet, Rembrandt, Hammershøi ve Dreyer gibi farklı görsel sanatçılar üzerinden irdelenen atmosfer kavramı, beraberinde sinema ve mimarlık ilişkisinin atmosferik anlamda ele alınması ile farklı bir boyuta taşınmıştır. Bu noktada, sinema ve mimarlık ilişkisinin iki taraflı yapısı açığa çıkarılmış; sinemasal mekanlarda atmosferin tezahürleri ve irdelenmesi ile, sinematik anlayış ile mekansal atmosferin üretimi üzerinde durulmuştur. Bu iki disiplinde ortak olan ve atmosferik anlatıyı etkileyen ―perspektif, ölçek, ışık ve renk‖ gibi birtakım kavramlar ele alınmış; Tarkovsky, Tschumi, ve Le Corbusier gibi önemli figürlerin tartışmaları üzerinden bir inceleme yapılmıştır. Çalışmanın temel güdüsü olan sinematik kavrayış, kavram ve yöntemlerle sarmalanmış bir tasarım sürecinin temellerini atabilmek adına, çalışmanın üçüncü bölümü, sinematografi ve tasarım pedagojileri arasındaki ilişkiyi farklı yaklaşımlarla kapsamlı olarak ele almaktadır. Bu bağlamda, ilk olarak, tasarım ve tasarım eğitiminin akıbeti telaffuz edilmiş, nasıl bir güzergah doğrultusunda yol aldığı, farklı paradigmalar ve farklı kırılım noktaları üzerinden, eleştirel bir bakış açısı ile irdelenmiştir. Ek olarak, sinematografi ve görsel anlatının bu mevcudiyetteki yeri, Schöning ve Erk gibi farklı karakterler üzerinden irdelenmiştir. Bu okumalar, üretilen özgün eğitim modelinin temellerinin nasıl atılacağı ve nasıl bir mekanizma dahilinde işleyiş göstereceği gibi hususlar için aydınlatıcı niteliktedir. Bu nedenle tez çalışmasının dördüncü bölümü, iç mimarlık stüdyo süreçleri için, sinematik kavram ve yöntemlerle desteklenmiş alternatif bir eğitim modeli önerisi sunmaktadır. Bu bağlamda, iç mimarlık stüdyolarında alternatif bir modele duyulan ihtiyacın nedeni, bu perspektif içinde haklı çıkarılmış, gerekçeler, hipotez, ve amaçlar sunulmuştur. Ardından, bu modelin operasyonel adımları ve mekanizması, yapılandırılmış bir alıştırma olarak iki iç tasarım stüdyosunda açıklığa kavuşturulmuş ve test edilmiştir. Bu alan çalışmalarının ardından süreçler, öğrenci anketleri ve odak görüşmeler ile hem nitel, hem de nicel olarak değerlendirilmiş, yürütücülerin süreç dahilindeki gözlemleri de eklenerek bütüncül bir değerlendirme yapılmıştır. Son olarak, tez çalışmasının son kısmında, sinematografik anlatının iç mimarlık pedagojilerinde, atmosfer üretimindeki yeri ve etkisi üzerinden eleştirel bir değerlendirme yapılmıştır. Görüldüğü gibi bu çalışma, iç mimarlık, sinematografi ve pedagoji arasındaki üçlü bağlantıyı kurarak, sinematografi ve görsel anlatının özgün yöntemlerini tasarım süreçlerine entegre ederek, disiplinler-arası bir deneyin projeksiyonunu sunmaktadır. Bu tez çalışması dahilinde gerçekleştirilen kuramsal okuma ve alan çalışmalarının, ulusal ve uluslararası akademik çevrenin değerlendirmesine sunulması amaçlanmıştır. Bu çalışmanın, olası çalışmalara rehberlik etmesi muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
This thesis study, which projects the reflections of an experimental, interdisciplinary and multi-faceted attempt on design education, aims to connect diverse but intertwined disciplines of ―cinematography‖ with ―design pedagogies‖ by establishing the connections between these fields within alike perspectives. The undeniable power and decisiveness of cinema, cinematography and visual narrative on generating ―atmospheres‖ is the main and primary motive for this praxis, on behalf of building a novel pedagogical model for interior design pedagogies on perceiving, interpreting and generating the spatial atmosphere. The fact that ―cinematic comprehension and cinematic notion possesses a substantial role in expanding the perspective of the individual on experience, perception, and interpretation‖, on the other hand ―it possesses the competence of being a powerful atmospheric production and representation medium‖ is crucial for this study. In this respect, while investigating the genuine methods and techniques of cinematographic narrative in a deeper sense, they are sought to integrate into the design processes as a tool for narrative and atmosphere generation in further. In other words, cinematic notions, tools, and methods are deployed as novel and alternative methodologies for design processes, especially for interior design studio pedagogies. Based on all these justifications above, first of all, in the first chapter of the thesis manuscript, the research inquiry, the frame of the discussion, the topic, aim, scope and method of the study are emphasized as a brief introduction and preliminary statement of the thesis. Especially several theoretical discussions on the mechanism of design education are handled through the discourses of notable actors of the agenda such as Nesbitt and Sykes. Since the quest of design pedagogies for a better state causes novel and innovative design studio methods and models, rather than conventional approaches of the past, it also includes strategic and tactical attempts. Therefore, it is stated why such a novel proposal is now urgent. The second chapter investigates ―the role of cinematographic narrative in constructing atmospheres‖. Initially, the relation between ―design and cinema‖, in terms of spatial atmosphere is explored through referring to several teorists such as Pallasmaa, Deleuze, Lynch, Serim, and Uluoğlu. Then, advanced reading and interpretation of the theory of ―cinematographic image‖, remarking the definition and its components, especially the evolution of still-image to moving-image, and then transforming visual narrative are held involving impressive visual artists such as Steichen, Höch, Capa, and Rodchenko. After this evolutionary discourses, the cinematography is discussed technically; concepts such as ―montage, fiction, sound, light, frame, composition, scenario, time and movement‖ are dismantled in cinematic context and explained accordingly through diverse approaches, several theorists and filmmakers such as; Kuleshov, Vertov, Eisenstein, and Deleuze. Consequently, ―how the cinematographic narrative is constituted‖, and ―how cinematographic narrative generates the atmospheric expressions‖ are reviewed. As fulfilling this part, the notion of ―atmosphere‖ is revealed as a remarkable component for this study. Thus, it is unfolded from the theoretical and conceptual point of view referring to several theorists such as Zumthor, Pallasmaa, Grant, and Wigley, as well as highlighting several representatives of pictorial arts and cinema, such as Monet, Rembrandt, Hammershøi, and Dreyer. Then, the term atmosphere is shifted to a spatial manner. At his point, the two-fold aspect of cinema and architecture relation; the examination of the atmosphere in cinematic spatiality and the atmosphere production through cinematic approach are studied. Various mutual components of cinema and architecture such as ―perspective, quadrage, scale, light, and color‖ are also open into brief discussions, referring important figures of cinema and spatial atmosphere relation such as Tarkovsky, Tschumi, and Le Corbusier. Since the major objective of this thesis is to generate a novel pedagogical model for interior design studios, integrated with cinematic notions, tools, and methods; the third chapter is substantial for comprehending the relations of interior design, cinematography, and pedagogy. In this chapter, ―the relation between cinematography and design pedagogies‖ is discussed comprehensively through diverse approaches. In this respect, initially, both the design and design education is decoded, in the scope of their definitions, applications and their progress, including criticism of pedagogical agendas and diverse paradigms, as well as several effective thresholds of the political, social and cultural breakthroughs. Besides, the influence and the contribution of cinematography and visual narrative to design pedagogies is examined in detail, the current status of the design education is also mapped, especially through several actors such as Schöning and Erk. This also addresses highlighting of architecture and interior architecture studio pedagogies and investigating how to lay the foundations of the novel cinematographic studio model and make it connected with this progress. The fourth chapter focuses on to ―propose an alternative model for interior design studios, integrated with cinematic manner‖ that is discussed in the previous chapters. In this respect, the reason for the need for an alternative model in interior design studios is justified, within this perspective, whereas the objectives and the main hypothesis is also presented. After these explanations, the operational steps and mechanism of this model are clarified and tested in two interior design studios, as a structured exercise. After practicing this novel model in the studios, an ―online survey‖ and several ―focus interviews‖ with the participants are held comprehensively, to evaluate the processes, as well as the progress of the students. Then, the findings are interpreted and open to discussion. Finally, in the last chapter, the authorial emphasis on concluding remarks is restressed in relation to the theoretical and practical discourses of cinematographic narrative in interior design pedagogies, throughout the study. As it is evident the thesis proposes the three-pillared connections between interior design, cinematography, and pedagogy. Within the scope of this praxis, it is aimed to introduce this novel model, the process and the findings, to the evaluation of the national and international academic realm and to open a comprehensive discussion. This study may pave the way for the next possible studies of the agenda.