Türkiye'de üniversite kütüphaneleri bilgi ağı kurulmasına ilişkin sorunlar
- Tez No: 12499
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN KUM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
ii ÖZET Bu çalışma, Türkiye'deki üniversite kütüphaneleri arasında bir bilgi ağı kurma girişimi olursa karşıla şılabilecek sorunları saptamayı ve çözüm önerilerinde bulunmayı amaçlamaktadır, çalışmanın hipotezi,“Tür kiye'deki üniversite kütüphanelerinin alt-yapı soru nunu henüz çözememiş olmaları bilgi ağı oluşturulma sında en önemli engeldir.”biçiminde saptanmıştır. Betimleme ve tarihsel yöntemlerin kullanıldığı- araştırmada veriler gözlem, görüşme, anket teknikle rinden yararlanılarak ve mevcut literatür incelenerek elde edilmiştir, üniversite kütüphanelerine yönelik olarak 1987 ve 1990 'da yapılan iki anket çalışması üniversite kütüphanelerinin mevcut durumunu saptamak için kullanılmıştır. Denekler Anket -87' ye %92.5, Anket-90'a ise %83 oranında yanıt vermişlerdir. Anket lerin ortaya çıkardığı bulgular bina, bütçe, personel, kullanıcı, derme, bibliyografik denetim, bilgisayar uygulamaları, kütüphane lerarası işbirliği ve ödünç verme gibi çeşitli boyutlar dahilinde değerlendirilmiş ve üniversite kütüphanelerinin mevcut durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonunda üniversite kütüphanelerini etkileyen en önemli sorun alanlarının bütçe, personel ve politika konuları olduğu, diğer sorunların da bun lardan kaynaklandığı, mevcut durum itibariyle bütün üniversite kütüphanelerini kapsayacak bir bilgi ağı kurmanın uygun olmadığı sonucuna ulaşılarak bilgi ağı girişimine bir pilot proje biçiminde başlanılması Önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT The purpose of this study is to determine the prob lems which may be met in establishing a library network for Turkish university libraries. The main hypothesis of the study states that the infrastructural problems are the main barriers for establishing a university library network in Turkey. Descriptive and historical methods have been used in the study. The methodology utilized for data collec tion in this research consisted of analysis of the literature, questionnaires, and interviews. Two ques tionnaires, conducted in 1987 and 1990, have been used for gathering information on the present state of university libraries. 92.5% of the participants of Questionnaire -87 and 83% of the participants of Ques- tionnaire-90 have returned the questionnaires. The findings shown by questionnaires have been evaluated by the criteria which includes building, budget, per sonnel, user, collection, bibliographic control, com puter applications and inter-library loan aspects of university libraries and by using this criteria the present state of university libraries has been descri bed. In conclusion, the main problem areas which affect the university libraries have been classified into three groups: a) budget, b) personnel, c) policy. These are the crucial problem areas and others derived from these directly or indirectly. Study concludes that establishing a network for all university libraries is not efficient and it has ben suggested that a pilot project would be useful at the beginning stage. «t