Kütüphane yöneticileri ve çalışanlarının liderlik özelliklerine bakış açıları ve iş tatmini: Devlet ve vakıf üniversiteleri karşılaştırması
The perspective of library managers and employees to leadership properties and job satisfaction: A comparison of state and foundation universities
- Tez No: 355794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ANAMERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türkiye'de üniversite kütüphaneleri diğer kütüphane türleri içinde en güncel en kapsamlı ve en etkin kullanılan bilgi merkezleridir. Liderlik ve iş tatmini konularında yapılan çalışmalar üniversite kütüphanelerinin mevcut durumunu gözler önüne serebilmektedir. Araştırmada üçü devlet üçü vakıf üniversitesi olmak üzere toplam altı üniversite kütüphanesi değerlendirilerek iş tatmini ve liderlik özelliklerine yönelik sorulardan oluşan iki anket formu kullanılmıştır. Anketlerde yer alan sorular demokratik liderlik, otokratik liderlik ve tam serbestlik tanıyan liderlik olarak gruplandırılarak kütüphanecilerin iş tatmini değerlendirilerek iki okul türü açısından karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Bu anket çalışması sonucunda elde edilen veriler SPSS yardımıyla analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda ister devlet ister vakıf üniversitesinden olsun kütüphaneden sorumlu liderler davranışlarında demokratik değillerdir. Bunun yanında iş tatmini konusunda yapılan analizlerde her iki okul türü için kütüphanecilerin kararsız bir tutum içinde oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The libraries in university are more current, comprehensive and efficient as an information centers than the other libraries in Turkey. Studies conducted leadership and job satisfaction reveals current status in these libraries. There are two surveys evaluating job satisfaction and leadership qualities. The surveys are carried in the libraries of three states and three private universities. Questions in these surveys are grouped into democratic leadership, autocratic leadership and leadership that complete freedom of librarians. So, a comparative analysis was made by evaluating librarian job satisfaction data, by using SPSS in terms of the two types of schools. It is found that leaders responsible for libraries are not democratic in their behavior in both state and private universities. It is also found that librarians are not in decisive manner in these kinds of universities.