Bireyin dini tutum ve davranışlarına etki eden anne baba davranışları ve diğer çevre faktörleri: 14 - 17 yaş grubu
Parential acts and other environmental factors effecting invidual's religious attitude and conducts: 14 - 17 age groups
  1. Tez No: 125001
  2. Yazar: ÖZLEM PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bireyin dinî tutum ve davranışlarına etki eden anne baba davranışları ve diğer çevre faktörleri adlı bu araştırma dört bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde; araştırmanın problemi, denenceleri, sayıltıları, amacı, önemi ve yöntemi üzerinde durulmuştur. ikinci bölümde; tutum ve dinî tutum konusu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde; 14-17 yaş grubu 320 öğrenci üzerinde uygulanan anketle ilgili bulgular tablolar halinde gösterilmiş, verilen cevaplar doğrultusunda yorumlar yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise; araştırmadan çıkarılan sonuçlar ve bu sonuçlara bağlı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis has been prepared as a high degree master at Cumhuriyet University, Social Science Enstitue. This study named“parential acts and other environmental factors effecting invidual's religious attitude and conducts”consist of four chapters. In the first chapter; the problem, hypotesis, aim, importance, and metodology are defined. In the second chapter; attitude and religious attitude have been shown. In the third chapter ; the findings about the the public survey carried out on 320 students of 14-17 age group have been shown as tables and has been evaluated according to the answers. In the fourh chapter; the results gathered from the study and the suggestions related to these results have been given.