Bankalarda sermaye yeterliliği sorunu
Capital adequacy on banking
- Tez No: 125002
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOMANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Hızlı liberalleşme ve sınırlardan kurtulmanın sonucu olarak mali piyasalarda bir deregülasyon süreci yaşanmıştır. Rekabet ortamım rahatlatmak için yapılan değişiklikler bankaların karlılıklarını azaltmış ve risk unsurunu artırmıştır. Sonuçta birçok banka krizi ve banka iflası yaşanmıştır. Bu yoğun rekabet ortamında bankaların denetimi ve sermaye konusundaki yeterliliği giderek daha önemli bir hale gelmiştir. Bu konudaki uluslararsı standartların belirlenmesi amacıyla 1988 yılında 12 ülke tarafından oluşturulan BASEL Komitesi toplanmış ve bankaların sermaye yeterliliği çerçevesini yeniden düzenlemişlerdir. Ulusal değil global bir piyasa ortamının varlığı evrensel standartların sağlanmasını zorunlu kılmaktadır. Ülkemizdeki mevzuat da BASEL anlaşması doğrultusunda düzenlenmiş olup son yıllarda yaşanan sorunlardan dolayı yeni düzenlemelerle geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Due to rapid liberalization and being free from rules established according to requirements of global markets, deregulation has taken place in financial markets. The changes performed to bring the competition environment to quiet caused the decrease in the profit of banks and resulted in increase of risk. At the end, bankruptcy of many banks occured paralel to economic crisis. In this intense competition environment, audit of banks and adequecy of bank capitals have appeared as an important issue. Due to the requirements of establishing international regulations at this subject, BASEL committee was gathered in 1988 by the attendance of 12 countries and rearranged the rules for the adequecy of the capitals of banks. Existence of a global market environment, not national requires universal standarts. The laws in our country also have been arranged according to BASEL aggreement and improved with new directions because of the problems encountered in the recent years.