Maden işletmeleri ve takım çalışması uygulamaları
Mines and team-work applications
  1. Tez No: 125008
  2. Yazar: YUNUS ŞENDENİZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SİLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Bu araştırma ile maden işletmelerinde çalışanlar arasında bir ekip (Takım) çalışmasının olup olmadığı araştırılarak, Maden İşletmeleri için takım çalışmasının önemi vurgulanmıştır. Bilindiği gibi işletmeler mal ve hizmet üretmek amacıyla bireylerin birlikteliklerinden oluşmuş örgütsel yapılardır. Örgütsel ortamlardan kişiler arası ilişkilerden kaynaklanan sorunları bulup çıkarma ve etkin bir çalışma ortamı sağlayarak bu işletmelerin bu konuda yapılandırılması irdelenmiştir. Madenciliğe yönelik işletmelerin günümüzde Metalürji endüstrisine ve Enerji sektörüne canlılık getirmesi açısından önemli bir işlevi bulunmaktadır. Bu işlevine dayalı olarak maden işletmelerinin rantabl çalıştırılması konusu üzerinde durulmuştur. Teorik ve kavramsal anlamda genel olarak işletme ve etkinlikleri ile madencilik ve maden işletmeciliği alanı tanıtılmış Sivas bölgesi maden sektörü ve maden işletmeleri sorunları ve çözüm önerileri üzerinde durularak Sivas maden ocaklarında takım çalışması ile ilgili uygulamalı (Ampirik) bir araştırma ile konu teorik yapılama ve uygulama boyutlarında olmak üzere iki aşamada değerlendirilmiştir. Çalışanlara geçerlilik ve güvenilirliği kanıtlanmış (Dyer, 1977) TKG Hazırlık Düzeyini Belirleme, TKG faaliyetleri için Dış Danışmana Gereksinim Derecesini Belirleme ve TKG Sorun Belirleme Formu uygulanmıştır. İlgili anketler Divriği ilçesinde hizmet vermekte olan Divriği Hekimhan madenleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nde çalışan 129 işçi 8 takım şefi ve 15 yönetici üzerinde yapılmıştır. Uygulanan anketlerin değerlendirilmesi tablolar halinde somutlaştırılmıştır. Elde edilen bulgularda çalışanların işyerlerinde çeşitli sorunlar yaşadığı ve sorunların çözümü için Dış danışmana, takım kurma ve hazırlık düzeyini geliştirmeye gereksinim olduğu vurgulanmıştır. Araştırma bilimsel bulgulara dayalı önerilerle sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY With this study it has been focused on the efficiency of team work among people working in mine plants. As known, plants are the structures composed of the togetherness of individuals. Finding and revealing the problems resulting from organisational settings and individual relations on this subject providing an efficient working environment have been analysed. Today co-operations dealing with mining have an important function from the point of activating Metallurgy and Energy sectors. Depending on this function of its, it has been focused on making these co-operations work productively.. In theoretical and conceptual sense, co-operation and its activities and mining and mine co-operation have been introduced; focusing on the problems of Sivas area and suggestions of solution, the subject has been evaluated in two steps of theoretical structuring and application by an applied research about team work in Sivas mines. TFI (Team Formation-Improvement) preparation level determination, Determining the level of the need for an External Consultant for TFI activities, and TFI problem determination forms,all of which have proved their reliability and validity (Dyer, 1977), have been applied to the workers. Related inquiries have been performed on 129 workers, 8 team chief and 15 administrators working in Divriği-Hekimhan Mines Industry and Trade Joint Stock Company in the district of Divriği. The evaluation of applied inquiries have been made concrete as tables. In gathered data, it has been pointed out that workers have experienced various problems in their workplaces and External Consultant, team formation and preparation level improvement are needed to solve these problems. The study has been completed with suggestions depending on scientific findings.