Sanat ve siyaset ilişkisinde eleştirel tavır
Relationship between art and politics critical attitude
  1. Tez No: 125011
  2. Yazar: RAMAZAN BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. ATİLLA İLKYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Siyasal Bilimler, Fine Arts, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Toplumun yönetimde söz almaya başlamasıyla süre gelen ve günümüzde de farklı boyutlarda sanat ve siyaset bağlamında toplumda bireylerin siyasi tahakkümlerinin zorluklarına yönelik mücadelesi ile diğer güç ve sınıflara karşı mücadelelerine sanat tanıklık etmiş, farklı şekillerde sanat yapıtlarına eleştirel olarak aktarmışlardır.Matbaanın bulunması, keşifler, aydınlanma, Fransız İhtilâlı ve sanayi alanındaki gelişmelerin yaşandığı süreç sonunda modern dönemde ekonomik, politik, dinsel ve toplumsal yapıyı kullanarak yapılan özellikle, 1. ve 2. Dünya Savaşlarında faşist ve sosyalist iktidar güçlerin ideolojik hedeflerine ulaşmak için yürüttükleri faaliyetleri meşrulaştırmak ve toplum tarafından benimsenmesi için sanat hem kullanılmış hem de karşıt düşünce etrafında toplanan grupların yapılanmasına neden olmuş, sanatçıların çeşitli dışavurumlar, manifestolar, farklı anlatım dilleriyle ifade etmelerine neden olmuştur.Modern dönemin görüş ve doğrularının geçerliliğini yitirmesiyle 1950 ve 1960 sonrası değişen sanat algıları iktidar güç unsurları ile birlikte liberal ekonomik güç unsurlarının kültürel sermayesi çevresinde şekillenmiştir. Bu yapı, kurumsal eleştiri ve muhalif olma durumunu ortaya çıkarmıştır. Sanat bu durumda, siyaset ile ilgili olarak günümüze kadar olan süreçte savaş karşıtı çalışmalardan kadın hareketlerine, sağlık sorunlarından toplumsal sınıfların mücadelelerine, kimlik sorunlarından özgürlük mücadelelerine kadar birçok konuyla ilgili yapılan çalışmalar sanatsal ürün olarak ortaya çıkmıştır. Çağımızda her türlü tahakkümün açık alıcısı haline getirilen bireyin, her türlü iktidar karşısındaki duruşu ve kendi gerçekliğini yaratma savaşı vermesiyle yaşam mücadelesini etkin bir şekilde göstermiştir.Bu doğrultuda yapılan çalışmalarda yer alan konular ekonomik, toplumsal, dinsel ve siyasi bağlamda siyasi unsurların eleştirel bir plastik dilde sanatsal anlatımları söz konusudur. Yapılan uygulamalı çalışmalar, 10 adet sunta üzerine karışık teknikte arkalı, önlü 20 çalışmadan ve 1.50 x 75 cm ebatlarında 1 cm kalınlığında dikey formdan oluşmakta ve sergi salonu duvarına ve çerçeve ve ihtişama tepki olarak boş alan üzerinde çeşitli argümanlarla mekân kurgusu kurularak politik gönderimlerde bulunulmuştur.Anahtar Sözcükler1. Sanat2. Siyaset3. İktidar4. Kültürel Sermaye5. Kurumsal Eleştiri
Özet (Çeviri)
Time to talk about the management of the society from the beginning, and today the community of individuals of different sizes in the context of art and politics, the struggle for political and other challenges of tahakkümlerinin art has witnessed the struggle against power and classes, as a delegate to the critical works of art in different ways.Presence of the printing press, discovery, enlightenment, the French Revolution and the end of the process industry developments took place in the modern era, economic, political, religious, and social structures, especially in using the 1st and 2 achieve the objectives of the World Wars, the ideological forces of fascist and socialist power to legitimize their activities for and used by the community for the adoption of both art and thought as well as the opposing groups gathered around the structure caused by the artists of various manifestations, manifests, has led to different expression languages to express.Loses sight of the modern period, and the validity of the lines 1950 and 1960 after the ruling power in changing perceptions of art with elements of the cultural capital of the elements of the liberal economic power has been shaped around. This structure revealed that the status of the institutional critique and opposition. Art in this case, politics and women's studies in relation to the present process, the anti-war movements and struggles of social classes, health problems, identity issues, ranging from the struggles of the freedom of art, has emerged as the studies on the subject. In our era of domination turned receiver turned into all kinds of individual's attitude towards any kind of power, and to give battle to create its own reality show with the struggle for existence in an effective manner.In this context the issues in studies of economic, social, religious and political factors in the political context, there is a critical artistic expressions of plastic language. The practical work, 10 pieces of art, mixed media on plywood sides, and 1.50 x 75 cm in size 20 studies on both sides of 1 cm thick vertical wall of the exhibition hall is composed of form and space in response to the magnificence of the frame and place on the various arguments establishing political fiction submissions have been made.Key Words1. Art2. Politics3. Competence4. Cultural capital5. Institutional critique