Development and exploring the effectiveness of the revised version of basic disaster awareness training program designed in a non-formal science learning environment
Yeniden düzenlenmiş temel afet bilinci eğitimi programının okul dışı bilim öğrenme ortamında etkililiğinin incelenmesi
- Tez No: 301703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞENUR YONTAR TOĞROL, DR. FATİH MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmanın iki temel amacı vardır. İlk olarak Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Afete Hazırlık Eğitim Birimi (AHEB) tarafından ilköğretim ve lise öğrencilerine verilen Temel Afet Bilinci Eğitim Programı'nın yeniden düzenlenmesini amaçlanmıştır. Bu program, depremlerin olası zararlarını en aza indirmek amacıyla öğrencilerin depremlerin doğası ve deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili kazanımlarını artırmak için geliştirilmiştir. Çalışmanın ikinci amacı deneysel araştırma deseni ile Güncellenmiş Temel Afet Bilinci Eğitim Programı'nın etkinliğini ölçmektir. Çalışmaya 70 tane 8. sınıf özel okul öğrencisi katılmıştır. Öğrencilerin kazanımları, Kavramsal Anlama Anketi (CUQ-Earthquake) ve Program Değerlendirme Anketleri kullanılarak temel iki boyutta incelenmiştir. CUQ-Deprem testi ön-test, son-test ve kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. PEQ-kontrol ve PEQ-deney sontest olarak verilmiştir. İlk boyutta öğrencilerin 8. sınıf Fen ve Teknoloji dersinin `doğal süreçler' ünitesindeki belirli kavramları anlama düzeyleri ve depremle ilgili tehlike ve önlemler arasındaki farkı görebilme yetenekleriyle incelenmiştir. İkinci boyutta ise öğrencilerin programlara ilişkin olarak öğrenme deneyimleriyle ilgili ifade ve fikirlerini incelenmiştir. Çalışma hipotezleri Bağımsız Örneklem t-Test, ANOVA ve ANCOVA kullanılarak test edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, belirli kavramlara dair kavramsal anlama ve depremle ilgili tehlike ve önlemler arasındaki farkı görebilme yetenekleri konusunda programın eski versiyonuna katılan öğrenciler ve güncellenmiş versiyonuna katılan öğrenciler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Diğer taraftan, programın güncellenmiş versiyonuna katılan öğrencilerin depremlerle ilgili belirlenen kavramlara yönelik kavramsal anlama düzeylerinde anlamlı bir iyileşme olduğu ortaya çıkmıştır. Diğer sonuçlara göre öğrencilerin programlarla ilgili öğrenme deneyimlerine dair ifade ve fikirleri arasında fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Two main objectives were set for this study. The first one was to develop the Revised Version of Basic Disaster Awareness Training Program (Rv-BDATP) offered to students by Disaster Preparedness Education Unit (DPEU) at Boğaziçi University, Kandilli Observatory and Earthquake Research Institute (KOERI). This program was developed to increase students? learning outcomes regarding the nature of earthquakes and actions to be taken before, during and after the earthquake to minimize its possible damage. The second aim was to evaluate the effectiveness of the Rv-BDATP with in an experimental research design. Seventy 8th grade private school students participated in this study. Learning outcomes of the students were mainly analyzed in two dimensions measured by Conceptual Understanding Questionnaire-Earthquake (CUQ-Earthquake) and Program Evaluation Questionnaires. The CUQ-Earthquake test was conducted as a pre-test, post-test and retention test. The other instruments were given as a post-test. The first dimension concerned with students? conceptual understanding levels of identified concepts related to the ?natural processes? unit of 8th grade science and technology curriculum and their capability to tell the difference between dangers and precautions related to earthquake. The second dimension was about students? personal declarations and ideas about their learning experiences regarding the programs. Independent Sample t-Test, ANOVA and ANCOVA were conducted in order to test the hypothesis. The results showed that there were no statistically significant differences between the groups who took the revised version and the former version of the program. It was also found that students who attended the revised program showed significant increase in their conceptual understandings about earthquakes. The results indicated that there was not any difference among the students? personal declarations and ideas about the programs.