Prediction of academic achievement in Turkish adolescents from attachment style and mother's parenting style variables
- Tez No: 125021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
VI Kısa Özet Ergenlik Çağındaki Öğrencilerin Okul Başarısının Bağlanma Stili ve Annenin Çocuk Yetiştirme Stili Değişkenlerinden Belirlenmesi Berna Güroğlu Bu çalışmada ergenlik çağındaki öğrencilerin okul başarısını belirleyen faktörler incelenmiş ve bu amaçla üç model ortaya konmuştur. Birinci modele göre, annenin ergenlik çağındaki çocuğu tarafından algılanan çocuk yetiştirme stili, okul başarısını belirlemektedir. Otoritatif çocuk yetiştirme stilinin daha yüksek notlarla ilgili olduğu hipotezi öne sürülmüştür. İkinci modelde, annenin bağlanma stili ergenlik çağındaki gencin bağlanma stilini belirlemekte ve bu da okul başarısını belirlemektedir. Buna göre, bağlanma stillerinde nesiller arası süreklilik ve güvenli stil ile yüksek okul başarısı arasında (olasılıkla kayıtsız stil istisna olmak üzere de güvensiz stiller ile düşük okul başarısı arasında) bir ilişki olması hipotezleri öne sürülmüştür. Üçüncü model ise bu iki modelin bir bileşimini ortaya koymaktadır. Üçüncü modele göre annenin bağlanma stili çocuk yetiştirme stilini belirlemekte, bu da çocuğun bağlanma stilini belirlemekte, ve de çocuğun bağlanma stili de okul başarısını belirlemektedir. İstanbul'daki liselerden 432 ergenlik çağındaki genç ve 161 anne çalışmada yer almıştır. Gençler İlişki Anketi, Çocuk Yetiştirme Stilleri Ölçeği ve Otoritatiflik Ölçeğini, anneler is yalnızca İlişki Anketini cevaplamışlardır. Elde edilen sonuçlarda yaygın olarak cinsiyet farkları gözlemlenmiştir. Erkekler için annelerinden algıladıkları daha yüksek otoritatiflik ile daha yüksek okul başarısı arasında bir ilişki bulunmuştur. Yani, sonuçlar birinci modelin hipotezinivıı desteklemektedir. Diğer modeller için öne sürülen hipotezler erkekler için doğrulanmamıştır. Kızlar için birinci modelin hipotezi desteklenmemiştir. Buna rağmen, otoritatif tarzı oluşturan üç boyuttan bir tanesi olan psikolojik özerklik tanıma ile okul başarısı arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Sonuçlar ikinci modelin hipotezini bir tek saplantılı bağlama stili için desteklemektedir. Annelerin saplantılı bağlanma stili puanlan ile kızlarının saplantılı bağlanma stili puanlan arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur, ve kızların daha yüksek saplantılı bağlanma stili puanlan da daha düşük okul başarısı ile ilgilidir. Kızlar için üçüncü model de desteklenmemiştir. Üç modelle ilgili sonuçlar daha detaylı olarak ayrıca tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV Abstract Prediction of Academic Achievement in Turkish Adolescents from Attachment Style and Mother's Parenting Style Variables by Berna Güroğlu In the present study predictors of adolescents' academic achievement were investigated, and three models were proposed for this purpose. In the first model, parenting style of the mother as perceived by her adolescent children predicts their academic achievement. It was hypothesized that authoritative parenting is related to higher grades. In the second model, academic achievement of adolescents is predicted form their attachment style, which in turn is predicted from their mothers' attachment style. In particular, intergenerational continuity of attachment styles and an association between the secure style and higher grades (and, with the possible exception of the dismissing style, between the insecure styles and lower grades) were hypothesized. The third model proposed an integration of these two models, where the attachment style of the mother predicts her parenting style, which in turn predicts adolescents' attachment style, and their attachment style predicts their academic achievement. Four hundred and thirty-two adolescents and 161 mothers from high schools in Istanbul participated in the study. The adolescents completed the Relationship Questionnaire (RQ), the Parenting Practices Scale and the Authoritativeness Scale, and the mothers were asked to complete the RQ only. There were pervasive gender differences in the results obtained. For boys, higher perceivedauthoritativeness was associated with higher academic achievement. Thus, the results supported the hypothesis from the first model. The hypotheses derived from the other models were not supported for boys. For girls, the hypothesis of model one was not supported. However, higher perceived psychological autonomy granting, which is one of the three dimensions that authoritativeness is based on, was associated with higher academic achievement. The results supported the hypothesis derived from the second model only with respect to the preoccupied attachment style. Higher preoccupied attachment rating of the mother was associated with higher preoccupied a rating in their daughters, which was associated with lower achievement. There was no support for the third model for girls either. The results on the three models are further discussed in detail.