The Impact of organizational structure and culture on performance: A comparative study on domestic and JV affiliates of Turkish holding firms
Organizasyon yapısı ve kültürünün performans üzerine etkisi: Türk holding firmalarının yerli ve ortak girişim firmaları üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 125032
  2. Yazar: KAZIM DEVELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ALPAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
ÖZET Organizasyon Yapısı ve Kültürünün Performans Üzerine Etkisi: Türk Holding Firmalarının Yerli ve Ortak Girişim Firmaları Üzerine Karşılaştırmalı Bir Çalışma Kazım Develioğlu Bu çalışmanın üç temel amacı vardır: Birinci ve temel amacı, Türk holding firmalarının yerli ve ortak girişim (joint venture) şeklinde yapılanmış bağlantılı firmalarını, organizasyon dizaynının katı (hard),“fonksiyonel/bölümsel yapılanma, dikey/yatay karmaşıklık, merkeziyetçilikten kaçınma ve kurallara dayalı olma”, ve yumuşak (soft),“yenilikçilik, takım çalışması ve kurumsal öğrenme”, boyutları açısından karşılaştırmak ve çevrenin etikisini de dikkate alarak bu boyutlardan hangilerinin kurum performansını etkilemek açısından daha etkili olduğunu incelemek oluşturmaktadır. Çalışmanın ikinci amacı ise, Türk holding firmalarının bünyesinde yabancı ortaklık şeklinde oluşturulmuş bağlı firmaların; uluslarına göre dağılım, temel uluslararasılaşma nedenleri ve yönetim kontrolü açılarından bir profilinin oluşturulmasıdır. Çalışmanın üçüncü amacını ise Türk holding firmalarının yerli ve ortak girişim şeklindeki bağlı firmalarının, çalışanların sayı ve cinsiyeti, yöneticilerin uluslara ve cinsiyete göre dağılımları, ihracata yönelik davranışları ve yenilikçilikle ilgili kurum uygulamalarına sahiplik bağlamlarında karşılaştırmalı bir profilinin ortaya konması oluşturmaktadır. Her ne kadar birinci amaç çalışmanın temel yapısınıoluştursa da, ikinci ve üçüncü amaçların birinci amacın analiz edilmesinden sonra elde edilecek sonuçları yorumlamakta bize yardımcı olacağı umulmaktadır. Çalışmanın verileri bir anket yoluyla ve en çok tanınan 12 Türk holding firmasının yerli (33) ve yabancılarla ortak girişim (28) şeklindeki bağlı şirketlerinden toplanmıştır. Çalışmanın hipotezlerini analiz etmek için sıklık, korelasyon, iki gruplu t testi, çapraz tablo, ANOVA, çoklu regresyon ve ayırma testleri kullanılmıştır. Bu çalışmanın bulguları, yerli ve ortak girişim firmalarının her ne kadar organizasyon dizaynının katı boyutları açısından birbirlerine çok benzediklerini ortaya koysa da, bu firmalar yumuşak boyutlarda ortak girişimler lehinde farklılık göstermektedirler. Buna ilave olarak, her ne kadar bazı katı boyutlar firmaların performansındaki değişimi açıklama gücüne sahip olsalar da, yumuşak boyutların performanstaki değişimi açıklamada daha etkin olduğu bulunmuştur. Bu sonuç, Türk holding firmalarının uluslararasılaşma çabalarının göreceli olarak olumlu sonuç verdiğine işaret etmektedir. Aynı zamanda, çevrenin organizasyon dizayn boyutları ve performans değişkenleri arasındaki ilişki üzerine etkisin de ihmal edilecek kadar küçük olduğu gözlemlenmiştir. Yenilikçilik ve kurumsal öğrenme boyutlarının firmaların uzun dönemde sağlıklı uğraş göstermeleri açısından özellikle önemli oldukları çalışmanın başka bir bulgusudur. Bu bulgular ışığında ve holding firma yapısı dikkate alınarak bazı yapısal ve insan kaynakları uygulamalarına ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Impact of Organizational Structure and Culture on Performance: A Comparative Study on Domestic and JV Affiliates of Turkish Holding Firms by Kazım Develioğlu The principal objectives of this study are three- fold: The first and main objective of the study is to compare Turkish holding firms' domestic and JV affiliates with foreign partners in terms of hard (functional/divisional structuring, vertical/horizontal complexity, decentralization, and formalization) and soft (innovativeness, teamwork behavior, and organizational learning) dimensions of organizational design and to examine which aspects are more prone to explain the variance in these firms' performance by examining, also, the impact of environment on this relationship. The second objective of the study deals with the development of a profile of Turkish holding firms' JV affiliates with foreign partners in terms of nationality distribution, primary internationalization motives and managerial control. The third and final objective of the study is to develop a comparative profile of Turkish holding firms' domestic and JV affiliates in terms of employee number and gender, ditribution of managers according to gender and nationality, export orientation behavior and possession of some innovation related organizatonal practices. While the first objective constitutes the main part of the study, the second and the third objectives are expected to help us in the interpretation of the results, which is derived from the analysis of the first objective.The data has been collected, via a questionnaire, from 33 domestic and 28 JV affiliates, which operate under the structure of the most well-known 12 Turkish holding firms. Frequency, correlation, Mest, one-way A NOVA, Cross-tab, multiple discriminant, and multiple regression analyses have b een conducted for testing our hypotheses. The study's findings suggest that while hard dimensions of organizational design have been found to be very similar between domestic and JV affiliates, they, mainly, differ in soft dimensions in favor of JV affiliates. Addition to that, while some hard dimensions have some explanatory power, soft dimensions have been found to be more prone to explain the variance in these firms' performance, which suggests that Turkish holding firms' internationalization efforts are somewhat fruitful. Also, the impact of the environment on the relationship between aspects of organizational design and performance variables has been found to be negligible. Innovativeness and learning are two dimensions of organizational design that have been found to be especially important for firms' long-term well being. Based on these findings certain structural and human resource management practices have been suggested in the light of considering the impact of holding company structure on these firms.