Incidental and intentional vocabulary learning of 3 rd grade EFL learners: A case in Turkey
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk ilkokul 3 sınıf öğrencilerinin doğal yoldan ve öğretim yolu ile kelime öğrenimleri
  1. Tez No: 125033
  2. Yazar: ASLI DERİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİM BAYYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
KISA ÖZET Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin doğal yoldan ve öğretim yolu ile kelime öğrenimleri Bu çalışmada, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin doğal yoldan ve öğretim yolu ile kelime öğrenim yaklaşımlarına maruz bırakıldıklarında algılarının ve kelime bilgilerinin nasıl değiştiği araştırılmıştır. Daha açık bir deyişle, bu çalışmanın amacı öğrencilerin algılarında doğal yoldan ve öğretim yolu ile kelime öğrenimlerine maruz bırakıldıktan hemen sonra ve ileri dönemde meydana gelen değişimleri incelemektir. Ayrıca, öğrencilerin doğal yoldan ve öğretim yolu ile kelime öğrenimine maruz bırakıldıktan sonra anımsanan ve hatırda tutulan kelime bilgi seviyeleri - anlam ve yazım- incelenmiştir. Son olarak, bu çalışma öğrencilerin kelime anlam ve yazım bilgileri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlar. Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen iki grup Türk ilkokul üçüncü sınıf öğrencisi doğal yoldan ve öğretim yolu ile kelime öğrenimine maruz bırakılmıştır. Veriler öğrenim öncesinde ve sonrasında uygulanan sınavlar aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmanın araçları kelime bilgi ölçeği ve yazım sınavıdır. Çalışmanın bulguları öğrencilerin doğal yoldan ve öğretim yolu ile kelime öğrenimlerine maruz bırakıldıklarında kelime anlam ve yazım bilgisi seviyelerinde önemli değişikler ortaya çıkarmıştır. Öğretim yolu ile kelime öğrenimi yüksek kelime bilgisiyle sonuçlanmıştır ancak uzun vadede öğrenilen bu kelimelerin neredeyse yarısı öğrenciler tarafından unutulmuştur. Doğal yoldan öğrenim, kelimemiktarı açısından mütevazı kelime bilgisi ile sonuçlanmıştır fakat öğrenciler öğrendikleri kelimelerin neredeyse hepsini hatırlamışlardır. Son olarak, kelime anlam ve yazım bilgisi arasında yüksek olmamasına rağmen doğru orantılı bir ilişki gözlemlenmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Incidental and Intentional Vocabulary Learning of 3rd Grade EFL Learners: A Case in Turkey by Aslı Derin The present study explores how the perceptions and the actual vocabulary knowledge of 3rd grade Turkish EFL learners change over time when they are exposed to incidental vocabulary learning (Inc-VL) and intentional vocabulary learning (Int-VL) approaches. More specifically, the aim of the study is to investigate the immediate and delayed changes in the perceptions of the learners with regard to Inc-VL and Int- VL. Furthermore, the vocabulary knowledge level -meaning and written form- recalled and retained after the learners were exposed to Inc-VL and Int-VL were examined. Finally, the present study aims to investigate the relationship between the vocabulary meaning knowledge and the written form knowledge of the learners. Two groups of 3rd grade Turkish EFL learners from different schools were exposed to Inc-VL and Int-VL respectively. The data elicited through a pretest-posttest design. The instruments of the study were a Vocabulary Knowledge Scale and a spelling test. The findings of the study revealed significant changes in the perceptions and the level of vocabulary meaning knowledge and written form knowledge of the learners when they were exposed to Inc-VL and Int-VL. Int-VL resulted in high gains in vocabulary knowledge but in the long run almost half of the vocabulary items learned were forgotten by the learners. Inc-VL led to modest gains in terms of the amount of vocabulary knowledge but the learners ended up inremembering almost all the vocabulary items they had learned. Finally, although a significant positive relationship was observed between vocabulary meaning knowledge and written form knowledge, they were not highly correlated. IV