Cases of violence in the Ottoman Empire between 1909 and 1913
1909-1913 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'nda şiddet davaları
  1. Tez No: 125035
  2. Yazar: GÜL AYŞE ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ZAFER TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
KISA ÖZET 1909 - 1913 Yılları Arasında Osmanlı İmparatorluğu'nda Şiddet Davaları Gül Ayşe Öcal Bir toplumun şiddete yaklaşımı, o toplumun düşünce yapısı hakkında çok şeyi ele verir. Ben bu çalışmada geç Osmanlı toplumundaki bireysel şiddeti Dahiliye Nezareti Hukuk Kalemi'nin 1909 - 1913 yılları arası yazışmalarında geçen şiddet suçlarını kullanarak inceledim. Toplumda şiddetin algılanışı ve uygulanışına bakarak sokaktaki insanın hayatından resimler çizmeye çalıştım. Bu yazışmalarda sıradan insanların, sözlü hakaretlerine, kavgalarına, adam kaçırmalarına, ırza geçip kız kaçırmalarına ve adam öldürmelerine şahit oluyoruz. Şehirlerde ve kırsal alanda geçen bu sürtüşmelerin bir kısmında polis ve jandarma da bazen saldırılan bazense saldırgan olarak rol alıyorlar. Devlet organlarındaki modernleşme sürecini de aynı dönemde polisler için yazılmış bir elkitabı kullanarak inceledim. Bu süreçte dikkat çeken özellikler düzenli bir prosedürün oturtulma çabası, kamuya hizmet anlayışın geliştirilmesi, yükümlülüklerin ayrıştırılması ve toplumun arındırılması fikri. Bütün bunlara polis elkitabında da Dahiye Nezaretinin yazışmalarında da rastlanmakta. Meşrutiyetin sokaktaki bireye vaat ettiği hak ve özgürlüklerin talebi, sıradan insanların şikayetnamelerinde de göze çarpıyor. Suça daha çok sokaklar sahne oluyor. Kapıların ardında geçenler ancak dışarıdan bir saldırı olursa ya da öldürme söz konusuysa dışarıya sızdırılmakta. Kadınlara ender olarak saldırgan, daha ziyade kurban olarak rastlanmakta ve genelde kadınlar adına bir erkek mahkemeye baş vurmakta. Tarafların sosyal olarak eşit olmadıkları durumlarda, polisin bile devleti temsil konumunu yitirdiğine tanık oluyoruz. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cases of Violence in the Ottoman Empire between 1909 and 1913 by Gül Ayşe Öcal Approches to violence convey much about the mentality in a society. In my study I explore individual violence in the late Ottoman society using the correspondence of the Ministry of the Interior between 1909 and 1913, where violent crimes were reported. By looking at the practice and the reception of individual violence, I tried to draw sketches from the lives of the people on the streets in the late Ottoman society. We encounter stories of ordinary people using aggressions like verbal insults, fights, brigandage, abductions, rape and murder. In these conflicts in urban and rural settings policemen or gendarme officers were sometimes also taking part as offenders or the offended. Using a guidelines for the police we trace the process of modernisation of the state apparata. The striking features were attempts of standardising regular procedure, serving the public, division of competence and sanitation of the society. These characteristics can be seen in the events and in the related correspondence. The Young Turk revolution was promising more freedom and rights for the individual on the street, what people used in their petitions for demanding justice. The crime scene was the streets, what happened behind the walls was only conveyed if it was an attack from outside or the case was an undeniable act of violence like murder. Women were rarely offenders, more victims of aggression and in general a man was applying for them to the court. In violence is an act for domination in incidents where the parties were of unequal social status even police officers lost their representing powers. V