Bertrand Russell'da bilim, felsefe ve din
Bertrand Russell's aspect on science, philosophy and religion
  1. Tez No: 72035
  2. Yazar: FİKRİ GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bilim, felsefe ve din konulan üzerinde hem geçmişte, hem de günümüzde sıkça durulmuş, bu konularla ilgili çok sayıda yazı yazılmış, çok şey söylenmiş ve bu konuların birbirleriyle olan ilişkileri ve muhtevalarıyla ilgili bir çok eser ortaya konulmuştur. Bu durum, gelecekte de bu şekliyle sürüp gidecek gibi görünmektedir. Bilim, felsefe ve din konularının birbirleriyle bazı ortak yönleri olmasına rağmen, muhteva bakımından aralarında bazı ayrılıkların olduğunu müşahede etmekteyiz. Biz de bu çalışmamızda XX. asrın en önemli düşünürlerinden birisi olan İngiliz filozofu Bertrand Russell' in bahsettiğimiz konular hakkındaki genel düşüncelerini ve bu konularla ilgili olarak ortaya koyduğu fikir ve görüşleri ayrıntılarıyla ele alıp değerlendirmeye çalıştık. Çalışmamızda, Bertrand Russell' in bilim, felsefe ve din konularında ortaya koymuş olduğu ve orjinal sayabileceğimiz fikirleri ön planda tutulmuştur. Bertrand Russell, hem içinde yaşadığı toplumun yapısını, hem de bir çok ülkeyi ziyaret etmesi neticesinde, o ülkelerin toplumsal yapısını yakından tanımış olmasından dolayı, düşüncelerini daha sağlam bir zemine oturtma imkanı bulmuştur. Biz de bu çalışmamızda, Bertrand Russell'ın bu yönünü dikkate alarak onun bilim, felsefe ve din konusundaki düşüncelerini ortaya koymaya, bu alanların sınırlarının belirlenmesi ve aralarındaki ilişkilerin tespiti ve tahlilini yapmaya, böylelikle bazı sonuçlara ulaşmaya gayret gösterdik.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Up to now, a lot of studies have been done on science, philosophy and religion. It seems to us that it will carry on like this in the future. Although science, philosophy and religion have the common characteristics, they have some differences in the view point of their contents. In this study, we have examined and assassinated the view and concern of Bertrand Russell, the greatest philosopher of the 20 th century, on the topic mentioned above. In the study, some original ideas by Bertrand Russell which are about science, philosophy and religion are concerned. Bertrand Russell had an opportunity of proving his ideas because he knew his own society and the other countries he had visited before. We tried to present certain conclusions about how Russell. Brought out his ideas of science, philosophy and religion, how he restricted these, and how he determined their interrelationships, concerning his characteristics mentioned above.