Social history today through the analysis of Hobsbawm's historical writing
Hobsbawm'ın tarihçiliğinin analizi ışığında sosyal tarihçiliğin bugünü
  1. Tez No: 125045
  2. Yazar: ÇİĞDEM COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ZAFER TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Hobsbawm'ın tarihçiliğinin analizi ışığında sosyal tarihçiliğin bugünü Çiğdem Coşkun Bu tez, değişen sorular ve problemler -tarihçinin yazarken aldığı konum, bir tarihsel gerçeklikten söz edilip edilemeyeceği gibi- ile bağlantılı biçimde, onları bir tek tarihçinin nasıl ele aldığından ve çözümlemeye çalıştığından yola çıkarak yirminci yüzyılın son çeyreğinde tarih yazımındaki ana tartışmalara eğilmeyi amaçlıyor. Bu anlamda tezin kesişen geçen iki boyutu olduğundan söz edilebilir: Tez bir taraftan sosyal tarihçiliğin tarih yazımı içindeki yeri ve evrimini ve özellikle 1980'lerden sonra sadece sosyal tarihçiliği değil, bir meşru zihinsel girişim olarak tarihi de tehdit eder konumda olan tarihsel eğilimler -postmodernist- karşısındaki durumunu sorguluyor. Diğer taraftan E. J. Hobsbawm'ın bir sosyal tarihçi olarak nasıl tarih yazdığı (temel ilgi alanlarını ve tarih yazımı tarzını örneklendiren çalışmalarıyla) ve tarihi nasıl algıladığı (tarih yazımı ve farklı tarih yazımı eğilimleri Üzerine düşünceleriyle) ele alıyor. Sonuç olarak Hobsbawm'ın eserlerinin analizi ile bağlantılı olarak sosyal tarihçiliğin ve genelde tarihin konumunu, ona yönelen tehditlerin geçerliliği konusundaki tartışmalar çerçevesinde tartışıyor.
Özet (Çeviri)
Social History Today Through The Analysis of Hobsbawm's Historical Writing by Çiğdem Coşkun This thesis aims at concentrating on the main discussions in historiography in the last quarter of the twentieth century with regard to the changing questions and problems- such as what the position of historian when s/he writes is, whether it is possible to speak of historical reality or not- through the analysis of the way in which an individual historian views and tries to solve them. There are two overlapping dimensions of the thesis in this sense: On the one hand, the thesis examines the place and evolution of social history within historiography, and its position, especially after the 1980s, against the historical trends -let us say, postmodernist- seeming lo threaten not only social history in particular but history as a 'legitimate cognitive enterprise' in general. On the other hand, it takes into consideration how E. J. Hobsbawm writes history as a social historian (with an emphasis on the works exemplifying his main slant of interests and his way of writing history) and how he views it (with an emphasis on his considerations on historical writing and the different historical trends within it). In relation with the analysis of his works, subsequently, it discusses the position of social history -and history in general- within the framework of the arguments over the validity of the challenges towards it.