Cumhuriyet Dönemi'nde Büyükada'nın iktisadi ve sosyal tarihi
The economic and social history of Büyükada during the republic period
  1. Tez No: 221891
  2. Yazar: KEREM YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KORALTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Ekonomi, Tarih, Demography, Economics, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, Cumhuriyet Dönemi'nde Büyükada'nın İktisadi ve Sosyal Tarihini, adanın kültürel ve demografik yapısını değiştiren içsel ve dışsal dinamikleri de değerlendirerek ele almaktır.Tezin araştırma aşamasında, çeşitli kurumların arşiv, kütüphane ve kayıtlarından yararlanılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda elde edilen veriler günümüz Büyükada'sında yaşayan esnaf ve zanaatkârlarla yapılan sözlü tarih çalışmasıyla desteklenmiş, çalışma günümüze kadar getirilerek bir güncel toplumsal tarih incelemesi boyutuna dönüşmüştür. Buradan elde edilen bilimsel bulguların ışığında araştırmanın ortaya çıkardığı sonuç şu şekildedir:Günümüz Büyükada'sı 19. yüzyıl başları ve 1940 ? 1970 yılları arasındaki dönemle karşılaştırıldığında kendi kendine yeten, ada ekonomisi olma özelliğinden uzaklaşmıştır. Çeşitli siyasal olayların yarattığı göç hareketleri sosyal ve kültürel yaşantıyı derinden sarsmış 1960'lara kadar adada çoğunluğu oluşturan gayrimüslim nüfusun miktarı, 2000'li yıllarda, sosyal ve iktisadi yaşamda bir etki yapamayacak kadar azalmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discuss the economic and social history of Büyükada during Republic period through considering the internal and external dynamics which has changed the cultural and demographical structure of the island.During the research period of the thesis advantages of the archive, library and recordings of several institutions has been taken. The data gained as a result of these researches has been supported by the oral history work made with craftsman and artisans living in today?s Büyükada, the study have been transformed into an actual social history analysis through bringing it up to day. Under the light of the scientific findings gathered from this information, the conclusion can be set as follows:Today?s Büyükada has departed from the character of being self-sufficient when it is compared with the beginning of 19th century and between the years of 1940-1970. The migration movements as a result of several politic events has given a deep shock to the social and cultural life and the amount of the non-Muslim population constituting the majority in the island till 1960?s has been decreased so much that it didn?t made any effect on the social and economic life at 2000?s.