U.S. Policy towards the kurds since the 1970 s
ABD'nin 1970 sonrası kürtlere yönelik politikaları
  1. Tez No: 125055
  2. Yazar: MAKİKO Aİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM KARAÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Makiko Ai'in Atatürk İlkeleri ve Inkilap Tarihi Enstitüsü'e Ekim 2001'de Sunduğu Tezin Özetidir. Başlık: AMERICA BİRLEŞİK DEVLETLERİMİN 1970 SONRASI KÜRTLERE YÖNELİK POLİTİKALARI Bu tezde Amerika Birleşik Devletleri'nin özellikle Kuzey Irak'ta Kürtlere karşı sergilediği politikalar tartışılmaktadır. 1970 'lerden başlayan ve 1990ların ortalarına kadar devam eden bir döneme odaklanmış olunmakla birlikte Kürtlerin kısa bir tarihi yanında yaşadıkları bölgeler ve nüfus bilgileri de I. Bölümde verilmiştir. Kürt probleminin kökenleri ayrıca Osmanlı Devleti'nin Avrupalı Güçlerce 19 yüzyılda paylaşılma mücadelesi çerçevesinde ele alınmıştır. Bunun yanında Kürt milleyetçiliğinin gecikmiş tezahürü etnik ve kabile yapılanması gibi faktörlere bağlı olarak sosyal açıdan ele değerlendirilmeye çalışılmıştır. II. Bölüm 'de, A.B.D.'nin Kürtlere yönelik politikaları 70 'lerden başlayarak Iran-Irak savaşı öncesi döneme kadar değerlendirilmektedir. Bu bölümde A.B.D.'nin yanında İsrail'in de Kürtleri Irak'taki merkezi hükümete karşı desteklediği görülmektedir. Bu dönemde A.B.D., Iran Şahı ile iyi ilişkiler kurmuş olup Amerikan ve İsrael ajanları da Kürt isyancılarım Saddam hükümeti'ni zayıflatmak için kullanmışlardır. Ancak Iran ve Irak'ın 1975'te anlaşmaya imza atmaları ile Kürtler ihanete uğramışlardır. Daha sonraları Iran-Irak Savaşı'nın başlamasıyla Kürt isyancılar tekrar aktif faaliyete geçmişlerdir. Gerek İran ve gerekse de Irak Kürtleri diğer tarafı zayıflatmak amacıyla“etnik koz”olarak kullanmışlardır. Suriye de Kürtleri Irak'a karşı kullanmıştır. III.Bölüm'de Iran-Irak Savaşı sonrası dönem ele alınmaya çalışılmıştır. Savaştan sonra Irak'ın Kürtlere karşı zehiri gaz atakları yaptığı yönünde suçlamalar olmuştur. A.B.D. hükümeti, içerde ve dışarda konu nedeniyle çeşitli baskı altında kalmış olsa da Irak'ı Kürtlere karşı zehirli gaz kullandığı yönünde suçlamada bulunmak için isteksiz davranmıştır. Sonuçta A.B.D.'nin ve Batılı devletlerin konuya yaklaşımı daha çok insani boyutta sınırlı kalmıştır. Ancak sözkonusu yaklaşımlar Irak'ın Kuveyt'i işgal etmesiyle değişmiştir. IV. Bölüm A..B.D.'nin Körfez Savaş sonrası Kürtleredönük politikaları ele almaktadır. Kürtler bir kere daha Amerikalılar tarafından Irak'a karşı kullanılmışlardır. Türkiye ise bu dönemde Kuzey Irak'ta bağımsız bir Kürt devleti kurulması olasığı üzerine endişelenmiştir. Türkiye'yi bu endişelere kendi iç sorunları sürüklenmiştir. Körfez Savaşı'ndan sonra A.B.D. bile bölge ülkelerinin isteklerine karşı gelemeyerek bir Kürt devleti kuramamıştır. Sonuç olarak Kürtlerin her zaman“piyon”niyetine kullanıldıkları görümektedir. Bu tezde Amerika'nın Kürtlere yönelik belirlenmiş ve istikrarlı bir politikası olmadığı gösterilmeye çalışılmıştır. Nihai olarak ise Kürtlerin A.B.D. 'nin Ortadoğu polikalarının şekillendirilmesinde kalıcı bir rol oynamadıkları görülmektedir. vı
Özet (Çeviri)
An Abstract for the Thesis of Makiko Ai for the Degree of Master of Arts in the Atatürk Institute for Modern Turkish History to be taken October 2001. Title: U.S. POLICY TOWARDS THE KURDS SINCE THE 1970s In this thesis the U.S. policy towards the Kurds, especially in northern Iraq, is discussed. The period between the 1970s to the early 1990s is focused on, but in Chapter I, a brief history of the Kurds and an overview of the Kurdish territory and population are presented. The origins of the Kurdish problem are also explained in the context of disintegration of the Ottoman Empire among the European powers in 19th century. Also, the late emergence of Kurdish nationalism is examined from a social viewpoint (ethnic and tribal factors). In Chapter II, the U.S. policy towards the Kurds from 1970s to the period before the Iran-Iraq War is discussed. During this period we see how not only Americans, but also the Israelis supported the Kurds against the Iraqi central government. The U.S. maintained a good relationship with the Shah of Iran and the U.S. and Israeli agents tried to use Kurdish rebels to weaken the Iraqi central government. However, when Iran and Iraq signed the agreement with each other in 1975, the Kurds were betrayed. Later during the Iran-Iraq War, Kurdish rebels became active again and both Iran and Iraq tried to use the Kurds as 'ethnic cards' to weaken each other. Syria also supported the Kurds against the Iraqi central government. Chapter III reviews the period after the Iran-Iraq War. After this war, there were certain allegations about Iraq's gas attacks against the Kurds. Although under pressure from groups of both in and outside the government, the U.S. government was reluctant to accuse Iraq of using poisonous gas on the Kurds. The resulting approach of the U.S. and Western countries was thus a mainly humanitarian one. However, such an approach changed when Iraq attacked Kuwait in 1990. In chapter IV, U.S. policy towards the Kurds since the Gulf war is traced. Again the Kurds were used by Americans against the Iraqi central government. The Turks were worried about the possibility of establishing a Kurdish independent state in northern Iraq, since this might have an effect on Turkish domestic politics. After the Gulf War, even the U.S. could not establish a Kurdish state for fear of acting magainst the neighbouring countries' will. In conclusion, the Kurds have been always used as political 'pawns'. In this thesis I have demonstrated that there has not been a determined and consistent U.S. policy towards the Kurds, and that ultimately the Kurds have not played a lasting role in shaping U.S. Middle East policy. IV