Psychological consequences of the 1999 Kocaeli earthquake
1999 Kocaeli depreminin uzun dönemde psikolojik sonuçları
  1. Tez No: 125059
  2. Yazar: EBRU ŞALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. NUR YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
1999 Kocaeli Depreminin Uzun Dönemde Psikolojik Etkileri Ebru Şalcıoğlu Bu çalışmada 1999 Kocaeli depremi mağdurlarında travma sonrası stres hastalığı (TSSH) ve depresyonun görülme sıklığı ile bu sorunların ortaya çıkmasına neden olabilecek risk faktörleri araştırılmıştır. Kocaeli'nde depremden sonra kurulan 3 prefabrik yerleşim merkezinde yaşayan 586 depremzede“Deprem Sonrası Travmatik Stres Tarama Ölçeği”ve“Korku ve Kaçınma Ölçeği”kullanılarak değerlendirilmişlerdir. TSSH ve depresyon sıklık oranları %39 ve %18 olarak belirlenmiştir. Travmatik stres belirtileri için risk faktörleri deprem sırasında duyulan korku, kadın cinsiyet, ilerlemiş yaş, kurtarma çalışmalarına katılma, arkadaş ve komşu kaybı ve geçmiş psikiyatrik hastalık öyküsü olarak belirlenmiştir. Depresyon içinse aileden can kaybı olması, bekar, boşanmış veya dul kalmış olmak, kadın cinsiyet ve ailede psikiyatrik öykü olması risk faktörleri olarak bulunmuştur. Depremzedelerin depremi hatırlatan ortalama 10 durumdan korktukları ve kaçındıkları gözlenmiştir. Binalardan ve binalarda gerçekleştirilen faaliyetlerden kaçınma ile ağır bir tabloda seyreden depresyon belirtilerinin sosyal, mesleki ve ailedeki işlevselliğin bozulması ile bağlantılı olduğu görülmüştür. Öznel sıkıntı, işlevsellikte bozulma, ve ağır bir tabloda seyreden depresyon belirtileri yardım arama davranışı ile ilişkilendirilmiştir. Son olarak,“Travmatik Stres Belirti Ölçeği”üzerinde yapılan bir faktör analizi DSM-IV'ün TSSH semptom kümelerini doğrulayamamıştır. Bu sonuçlar depremler sonrası uygulamaya konulacak etkili ulusal ruh sağlığı politikalarına ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar ayrıca değişik kültürlerde, farklı travmatik olaylar visonrası görülebilecek travmatik stres belirtilerindeki farklılıkların DSM'nin gelecekteki revizyonlarında dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. vii
Özet (Çeviri)
Long-term Psychological Consequences of the 1999 Kocaeli Earthquake by Ebru Şalcıoğlu The present study examined the rates of posttraumatic stress disorder (PTSD) and depression and associated risk factors in the 1999 Kocaeli earthquake survivors in Turkey. A group of 586 survivors from 3 prefabricated housing sites in the epicenter region was assessed using the“Screening Instrument for Traumatic Stress in Earthquake Survivors”and the“Fear and Avoidance Questionnaire.”The estimated rates of PTSD and major depression were 39% and 18%, respectively. Traumatic stress symptoms related to more intense fear during the earthquake, female gender, older age, participation in rescue work, loss of friends and neigbours and past history of psychiatric illness. Depression related to death of a family member, being single, divorced or widowed, female gender and family history of psychiatric illness. Overall, survivors feared and avoided a mean of 10 earthquake-related situations. Phobic avoidance of buildings and related activities and more severe depressive symptoms related to more interference with social, occupational and family functioning. Subjective distress, disability in functioning, more severe depressive symptoms related to seeking psychological care. Finally, a factor analysis of the“Traumatic Stress Symptom Checklist”failed to replicate the DSM-IV PTSD symptom clusters. Overall, these results point to the need of implementing effective national mental health care policies for psychological care of survivors of earthquake. Furthermore, they suggest that possible differences in symptom profiles IVfollowing different traumatic events in different socio-cultural settings would need to be taken into account in future revisions of the DSM-IV.