İşletmelerde insangücü verimliliğini etkileyen faktörler ve İGDAŞ Anadolu Bölge Müdürlüğünde yapılan bir araştırma
Factors that effect productivity of human labour in business administration and a research in anatolian region
  1. Tez No: 125068
  2. Yazar: HİKMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET CEVAT DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
"ÖZ Çalışmanın amacı; İşletmeler açısından verimliliğin öneminin ortaya konulması, verimliliği etkileyen ve arttıran faktörlerin incelenmesi ve 'İGDAŞ (İstanbul Gaz Dağıtım Anonim Şirketi), ABM(Anadolu Bölge Müdürlüğü) İşletmesi çalışanlarının teorik olarak doğruluğu kabul edilen verimlilik arttırıcı yöntem ve tekniklerin önemi konusundaki görüşlerinin tespit edilmesidir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; verimlilik kavramı, türleri, önemi ve verimlilikle ilgili diğer kavramlar açıklanmaktadır. İkinci bölümde; işletmede insangücü verimliliğini etkiliyen faktörler incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise; işletmede insan gücü verimliliğini artırmada kullanılan teknikler, dördüncü bölümde ise verimliliği etkileyen faktörler konusunda İGDAŞ ABM çalışanlarının görüşlerini belirlemeye yönelik araştırma sonuçlan yer almaktadır. Araştırmada, veriler İGDAŞ ABM'nde ortalama yedi yüz elli personelden yüz on üçü ile yüz yüze görüşerek uygulanan anketle toplanmıştır. Araştırmaya; İGDAŞ A.B.M (Anadolu Bölge Müdürlüğü)' Mali/İdari, işletmeler, şebekeler ve ticari birimleri ile diğer idari ve teknik personel dahil edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS FOR WINDOWS ve MS EXCEL programlarından yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, katılan İGDAŞ personeli verimliliği etkilediği kabul edilen faktörleri, verimlilik açısından genelde önemli olarak değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is " to determine and establish the methods and techniques affecting and increasing the manpower productivity in IGDAŞ (Incorporated Gas Distribution Company Of Istanbul). Also we tried to establish whether increasing manpower productivity techniques are accepted as valid theorically have been used or not in IGDAŞ ABM(Anatolian Region Directorship) The study consists of four chapters. In the Is* chapter, doctriner consept of productivity, and kinds of productivity, importance and other consepts about productivity have been explained. In the 2nd chapter, the factors affecting fruitfullness of human being in a bussiness have been studied. In the 3rd chapter techniques those are used to increase fruitfulness of human being have been told. And in the 4th chapter an application of doctriner information of productivity in IGDAŞ has been put in to affect. We have supported our study with applyine some public survey. There are seven hundred and fifty personnel in İGDAŞ ABM avaregely. We have talked with one hundred and thirteen personnel face to face, and done our public survey. The top, middle and bottom level of administraters and one hundreds and thirteen test subject person who have been working in İGDAŞ, are participated in our public survey. We have selected our test subject from all levels and all branches. We have examined the effects of the factors over productivity, and we tried to determine the opinion of test subjects. We have analyzed the information with SPSS FOR WINDOWS and MS EXCEL programs. IT