Uluslararası Bakalorya (IB) Programı uygulayan özel okullarda çalışan öğretmenlerin bu programa karşı olan tutumlarının iş tatminine yansıması
The reflection of the attitude of the International Bacalaureate (IB) teachers tword thje program in private schools on their professional satisfaction
- Tez No: 125072
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZ Bu araştırmada Uluslararası Bakalorya Programı kapsamında derslere giren öğretmenlerin, bu programa karşı olan tutumlarıyla iş tatminleri arasında anlamlı bir ilişkinin var olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın amacına ulaşabilmesi için şu sorulara yanıt aranmıştır: 1-) Uluslararası Bakalorya Programında görev alan öğretmenlerin iş tatminleri ne düzeydedir? 2-) IB tarzı eğitimin öğretmenlerin mesleki gelişmelerine olumlu bir etkisi var mıdır? 3-) IB tarzı eğitimde grup çalışmalarının, öğretmenlerin iş tatminlerine olumlu bir etkisi var mıdır? 4-) öğretmenler yapılan işin önemine karşı bir inanç duymaktalar mı? 5-) Yaş, cinsiyet, milliyet, medeni durum, çocuk olup olmaması, işteki deneyim, IB' deki deneyim, branş gibi değişkenler, öğretmenlerine bu programa karşı olan tutumlarını etkiliyor mu? Örnek kütle IB Programı uygulayan özel Türk Kolejlerinin bu programlarında derse giren Türk ve yabancı öğretmenlerle sınırlandırılmıştır. Araştırma kapsamında toplam 5 okulda (VKV Koç özel Lisesi, Eyüboğlu Koleji, Doğuş Koleji, Mef Koleji, Yüzyıl Işıl Koleji) 70 IB öğretmenine araştırma uygulaması yapılmıştır. Araştırmada iki veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından 5' li Likert ölçekleme tekniğine uygun olarak geliştirilen IB Programı öğretmenleri iş tatmin ölçeğinde toplam 50 adet önerme bulunmaktadır, öğretmenlerle ilgili kişisel bilgileri saptamak amacıyla da ölçeğin başına kısa bir bilgi formu konulmuştur. iiiAraştırmanın amaçları doğrultusunda elde edilen sonuçlar kısaca şunlardır: Araştırma sonucunda IB Programındaki öğretmenlerin iş tatminlerinin ortalama değerin oldukça üstünde olduğu anlaşılmıştır, öğretmenlerin cinsiyete ilişkin iş tatminleri farklılaşmamıştır, öğretmenlerin ücrete yönelik iş tatminleri vasat düzeydedir. Ücrete yönelik iş tatmininde yabancı öğretmenlerin, sosyal yardıma yönelik iş tatmininde ise Türk öğretmenlerin iş tatminleri anlamlı derecede yüksek bulunmuştur, öğretmenlerin iş deneyimleri arttıkça tatminlerinin de yükseldiği göze çarpmıştır. Ayrıca deneyim arttıkça IB'nin yaratıcılığına ilişkin iş tatminleri ve ilerlemeye bağlı iş tatminleri de artış göstermiştir. Toplam iş tatmininde en yüksek ortalama 21 yılın üstünde deneyime sahip öğretmenlerden elde edilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is done to investigate whether there is a correlation or not between the attitudes of those teachers who teach according to the International Baccalaureate Program and their job satisfaction. Below questions were investigated in order the research to reach its purposes: 1-) What is the level of job satisfaction of IB teachers? 2-) Does IB types of education have a positive impact on professional development of teachers? 3-) Do the group works in IB contribute to the professional satisfaction of teachers? 4-) Do the teachers believe in the importances of being involved in IB program? 5-) Do factors like, age, sex, nationality, marital status, having children, professional experience, branches, have an impact on teachers' s attitude towards the program? The sample group has been limited to Turkish and International teachers in Turkish private schools providing IB programmes. The survey has been carried out in 5 schools (VKV Koç özel Lisesi, Eyüboğlu Koleji, Doğuş Koleji, Mef Koleji, Yüzyıl Işıl Koleji) covering 70 teachers. During the research, two data gathering tools have been used. The IB program teachers' job satisfaction survey, which is in accordace with the 5 Likert scale, has a total of 50 proposals. There is a short personal information form at the beginning of the survey in order to obtain personal information about the teachers. The results of this survey are as follows:The survey concludes that the job satisfaction of the teachers of the IB program is much higher than the average for the both genders. The teachers' salary satisfaction is average. In the case of Turkish teachers, satisfaction of social support and in the case of foreign teachers, job satisfaction of salary is considerably high. It is observed that is teachers' experience increases, so does their job satisfaction and their satisfaction towards improved creativity and progress in the IB program. The highest average of job satisfaction was observed amongst teachers with over 21 years of work experience. VI