Öğretmenlerin iş değerleri, kişilik özellikleri ve iş tatminleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi: MEB'na bağlı resmi ve özel eğitim kurumlarında gerçekleştirilen bir uygulama
Researchin the between teacher's work values, personality properties and job satisfactions: An investigations undertaken by an offical and private educational body to the ministry of education
- Tez No: 125071
 - Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PAKSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZ Araştırmanın genel amacı devlet okullarında ve özel okullarda görev yapmakta olan öğretmenlerin iş değerleri, kişilik özellikleri ve iş tatminleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. İki aşamadan oluşan araştırmanın birinci boyutunda İş değerleri Ölçeğinin geçerlik-güvenirlik analizi yapılmıştır.Analizler sonucunda 21 alt boyuttan oluşan ölçeğin geçerli ve güvenilir olduğu saptanmıştır. Bu bağlamda ölçek toplam puanında Cronbach alfa değeri.9490 (Spearman:.8939; Guttman:.8846) alt boyutlar bazında ise en düşük.2485 (risk alt boyutu) ile en yüksek.8013 (ilerleme alt boyutu) arasında hesaplanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında 75 'i erkek, 169'u bayan toplam 244 öğretmen üzerinde gerçekleştirilen araştırmada su sonuçlara ulaşılmıştın öğretmenlerin iş tatminleri; cinsiyet, okul türü, kıdem, mesleklerinden memnuniyet düzeyleri, branş gibi değişkenlere göre istatistiksel açıdan anlamlı şekilde farklılaşmaktadır. Öğretmenlerim başarma, ilerleme, prestij, çalışma koşullan, kültürel kimlik, ve ekonomik güvenlik iş değerleri cinsiyete; yeteneği kullanma, başarma, ilerleme, ekonomik tatmin, yaşam stili, kişisel gelişim, prestij, değişiklik, çalışma koşullan, ve ekonomik güvenlik iş değerleri yaş değişkenine göre; yeteneği kullanma, başarma, ilerleme, estetik, fedakarlık, kişisel gelişim, prestij, sosyal işbirliği, sosyal ilişki, çalışma koşullan ve ekonomik güvence iş değerleri çalışılan kurum değişkenine göre; yeteneği kullanma, başarma, ilerleme, estetik, fedakarlık, prestij, risk, sosyal işbirliği iş değerleri meslekten memnuniyet değişkenine göre; düzen, bağımsızlık, kişisel uyum ideal benlik, liderlik kişilik özellikleri meslek memnuniyet değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır. İş tatmini, iş değerleri ve kişilik özellikleri arasında da anlamlı ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Main purpose of the research is to examine the relationships among work values, personality properties, and job satisfactions of teachers who work at in public schools and private schools. The research is consisted of two comlementary phases. In first phase, the validty and reliability analyses of Work Values Scale were conducted. As a result a reliable and valid scale consisting twenty one sub-scale was optained. While the Cronbach alpha whole scale is.91; the Cronbach alphas for sub-scales were ranged between.25 and.80. The research which was realise on 244 teachers who 75 are men and 169 are women, has revealed the following results: Job satisfaction of the teachers has significant differences according to statistical variables such as gender, school type, seniority, stisfaction level of their jobs, branch etc. Job values of teachers such as accomplisment, progress, prestige, work conditions, cultural personality and economical security are based upon gender; such as usage of skill, accomplisment, progress, economical satisfaction, living style, personal improvement, prestige, variation; usage of skill, accomplisment, progress, esthetic, devotee, personel development, prestige, social cooperation, social relationships, work conditions and economical security are based upon worked association variable; such as usage of skill, accomplisment, progress, esthetic, devotee, prestige, risk and social cooperation are based upon satisfaction of profession variable; order, independency, personal adjustment, ideal egotism (personality) and leadership are based upon personality properties are significant differences. Significant relationships among the job satisfaction, the work values and personality properties were determined too. IV