Tesis yönetimi ve ortak alan giderlerinin paylaşımı
Facility management and the sharing of common area expenses
  1. Tez No: 125073
  2. Yazar: ABDURRAHMAN EREN ÖZENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL FAHİR BİLGİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetimde Muhasebe ve Finansal Kontrol Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZ Tesis Yönetimi ve Ortak Alan Giderlerinin Paylaşımı konulu bu yüksek lisans tezi ile, ülkemizde oldukça kısa zaman önce sektörleşmeye başlayan tesis yönetimi konusunda bilgi verilmeye çalışılmış, ve bir tesis yöneticisinin en büyük problemlerinden olan ortak alan giderlerinin kullanıcılar arasında paylaşımı ele alınmıştır. Tezin hazırlanması aşamasında karşılaşılan en büyük problem Türkçe kaynak eksikliği olmuştur. Mevcut kat mülkiyeti kanunu, günümüz modern iş yaşamı merkezleri için uygulanmakta problemler çıkartmakta ve yanıltıcı olmaktadır. Bu sorunu gidermek için daha çok uygulama incelemesi yapılmış ve gelişmekte olan sektörün profesyonel yöneticilerinden yardımlar alınmıştır. Tezin sonuç bölümünde de ele alındığı gibi, tesis yönetimi sektörü henüz Türkiye'de gelişmekte olan bir sektördür. Dolayısıyla verilen hizmetin içeriği ve yönetim şeklinin belirlenmesinin yanı sıra, bu hizmetlerden faydalanacak müşterilerin de bilinçli olması gerekmektedir. Modern iş yaşam merkezleri, plazalar gibi yapıların yönetilmelerinde oldukça detaylı bütçe çalışmaları yapılmalı, nakit akış tabloları hazırlanmalı ve aidat ödeme planları yapılarak müşterilere sunulmalıdır. Müşterilerin ise aidat ödeme planlarına uymaları hizmetin kalitesinin sürekliliğinin sağlanmasında en önemli etkendir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With in this“Facility Management and the Sharing of Common Area Expenses”subjected thesis, I intended to give information about facility management which is getting sectorized in pas few years in our country. Also one of the major problems that facility managers have to handle is the sharing of common area expenses was taken up and studied in this thesis. The biggest problem encountered during preparation of thesis was the insufficient Turkish resources about this sector. Also existing condominium laws are insufficient for today's modern work centers, plazas and towers. To overcome these problems, much more applications and facilities were examined and asked help of sectors professional managers. As mentioned in conclusion part of thesis, facility management is one of newly developing sectors in Turkey. Beneath the given services content and determination of the management methodology, the customers that get benefit from these services have to be conscious. For the management of modern work centers, plazas and towers, there has to be detailed budget studies made, cash flow tables prepared and monthly fee payment get planned. As the customers, who are conscious, obey the payment plans, the content and quality of the service that offered is guaranteed. 11