İş değerlendirme ve Türkiye'de iş değerlendirme uygulama çalışmaları
Job evaluation
- Tez No: 125076
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZ İş Değerlendirme işlerin aralarındaki, fark ve benzerliklerin,zorluk ve niteliklerin,zorluk ve nitelik düzeyleri açılarından değerlendirilmesi,böylece işlerin zorluk ve nitelik düzeylerine göre gruplandırılmasıdır. İşletmede iş değerlendirme,verimlilik ve çalışma düzeyi yönünden son derece önemli bir konudur.İş ve iş değerinin gerçek anlamda saptanması,bizi işletmede en hassas ve etkin bir üretim faktörü olan emeğin karşılığı ücretin adil bir sistemine 'eşit işe eşit ücret' ilkesine götürecektir. ABSTRACT Job evaluation is grouping jobs with similarities and differences, evaluating according to level of properties and difficulties ; as a result leading to optain groups related with those levels. Job evaluation related with efficiency and work conditions is an important subject in management, it is necessary to understand the job and job's value. This relation will bring us“equal payment to equal job ”principle which is the most important factor of obtaining effective production by giving proper labor cost. Ill
Özet (Çeviri)