Yeni yönetim teknikleri ve insan kaynakları yönetimi üzerine etkisi
New management methods and the effect on the human resources management
  1. Tez No: 125075
  2. Yazar: AYHAN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son yıllarda yaşanan globalleşme, demokratikleşme, insan haklan, bilgi ve haberleşme teknolojisindeki gelişmeler ve artan rekabet, işletmeleri değişime zorlamaktadır. Bu çalışmada; değişime uyum sağlamak zorunda olan şirketlerde, yeni yönetim tekniklerinin insan kaynaklan yönetimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yeni yönetim teknikleri, işletmelerin yaşanan değişim sürecinde ayakta kalmalarının vazgeçilmez bir unsurudur. Ayrıca insan kaynaklarının işletme içinde stratejik olarak yeniden yapılanmasını da gerektirmektedir. Bu çalışma; Toplam Kalite Yönetimi, Değişim Mühendisliği, Tam Zamanında Üretim, Kıyaslama, Yalın Üretim, Öğrenen Organizasyonlar, Küçülme gibi en çok uygulanan yeni yönetim tekniklerinin insan kaynaklan yönetimi üzerine etkilerini ele almıştır. ABSTRACT The companies are forced by globalization, democracy, human rights, information and communation technology development, which appearing last years. In this study, the effects of new management techniques on the human resources management in the companies that must adapt changes are examined. New management methods are a give up element, for changing process in living. In addition, it needs to rebuilt human research department in the companies. This study deals with the effects on the human resources management of the new management termed as Total Quality Management, Reengineering, Just in Time Production. Benchmarking, Lean Production, Learning Organizations, Down Sizing ete ni
Özet (Çeviri)