Örgüt kültürünün yöneticilerin krize hazırlıklı olma durumuna etkisi, Pendik sanayi bölgesinde yapılan bir uygulama
The Impact of the corporate culture on the readiness of the manegers to the crisis; an application performed in the Pendik industrial zone
- Tez No: 125078
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜNER ŞENCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZ“Örgüt kültürünün yöneticilerin krize haz ırlıklı olma durumuna etkisi, Pendik Sanayi Bölgesinde yapılan bir uygulama”başlıklı araştırmanın amacı, örgüt kültürünün niteliğiyle yöneticilerin krize hazırlıklı olmaları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, önemi, kapsamı ve sınırlan hakkında bilgi verilmiştir. Kuramsal çerçevede güçlü örgüt kültürü, kriz, kriz ve yönetici ilişkisi ve krize hazırlıklı olma olguları incelenmiştir. Araştırmamızın temel hipotezi“yöneticilerin çalıştıkları firmalarda sahip oldukları örgüt kültürünün niteliğiyle, firmalarını krize hazırlıklı duruma getirmeleri arasında bir ilişki vardır”şeklinde ifade edilmiştir. Araştırmada, böyle bir ilişkinin var olup olmadığını tespit etmek hedeflenmiştir. Araştırma alan araştırması modelindedir. Araştırma uygulaması İstanbul - Pendik Sanayi Bölgesi'nde anonim şirket tüzel kişiliğinde, fabrika düzeyinde faaliyet gösteren en az on yıllık bir geçmişe sahip firmalarda çalışan, orta kademe yöneticileri üzerinde yapılmıştır. Araştırma kapsamına, 16 ayrı firmadan 70 yönetici girmiş, 48 yöneticiden araştırma sonuçları alınmıştır. Araştırmada anket tekniği kullanılmıştır. Ölçüm aracı olarak Richard Pascale tarafından geliştirilen“Örgüt Kültürü Envanteri”ve lan I. Mıtroff ve Christine M. Pearson tarafından geliştirilen“ Krize Hazırlıklı Olma Envanteri”kullanılmıştır." Araştırma verilerinin istatistiki analizi korelasyon ve T Testi analiz yöntemleriyle yapılmıştır. Araştırma sonucunda temel hipotezimiz doğrulanmış; yöneticilerin sahip olduğu örgüt kültürüyle krize hazırlıklı olmaları arasında doğrusal, pozitif yönde, orta düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study with the title“The Impact of the Corporate Culture on the Readiness of the Managers to the Crisis; an Application performed in the Pendik Industrial Zone”aims to investigate the correlation between the quality of corporate culture and the readiness of managers to the crisis. The introduction part figures out the information about the goal, significance, content and borders of this study. In the theoretical framework, facts of strong corporate culture, crisis, relationship between crisis and manager and the readiness to the crisis has been investigated. The basic (null) hypothesis of our study is formulated as“there is a correlation between the quality of corporate culture that managers have in the firms they work and their preparation of those firms for the crisis situation”. In the research, it is aimed to find out whether such a correlation existed, or not. The research is a fieldwork research and was conducted in Istanbul - Pendik Industrial Zone upon the middle level managers of joint stock companies, which are constituted for more than 10 years and acted upon the level of factories. In the fieldwork, there are 70 managers pf 16 different companies, and from 48 of those, the results of this research were acquired. The inquiry technique was applied in the research. As measurement device, two different inventories were used:“Inventory of Corporate Culture”developed by Richard Pascale and“Inventory of Readiness to Crisis”developed by Ian I. Mitroff and Christine M. Pearson. The statistical analysis of the research data was conducted by Correlation and T- Test analysis methods. In the conclusion of our research, our null hypothesis was verified, and it was found out a positive, linear and middle - level correlation between the corporate culture of the managers and their readiness to crisis. m