Organizasyon kültürünün ve öğrenme yeteneklerinin sınır ötesi satın almalardaki etkinliği ve performans ilişkisi; Türk bankacılığında deneysel değerlendirme
The impact of organizational culture and learning capabilities on the effectiveness and the performance of the cross border acquisitions; an empirical assessment in Turkish banking
- Tez No: 333208
- Danışmanlar: PROF. DR. SUDİ APAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Ülkemizdeki bankacılık sektörü 2004 sonrası, 2009 dünyadaki finansal kriz dönemine kadar yabancı yatırımcılardan yoğun ilgisini görmüş ve yurtdışı yatırımcıların payları %50'ye kadar ulaşmıştır. Türkiye'ye de satın alınan bankalarımızın bazıları daha başarılı olmuşken bazıları da diğerlerine göre daha kötü performans göstermişlerdir. Bazıları tekrar el değiştirmiştir. Satın alma sonrası kurumların başarısında ve performansında organizasyon kültürünün ve organizasyonun öğrenme yeteneklerinin etkisi vardır. Satın almaya maruz kalmış yedi Türk bankasındaki orta ve üst kademe yöneticileri ile örgütsel kültürün bazı özelliklerinin performans üzerindeki ilişkisi ölçümünde Daniel Denison vd (2006) örgütsel kültür endeksi (organizational culture survey OCS) ve örgütsel öğrenme yeteneklerin performans üzerinde ilişki ölçümünde Ricardo Chiva vd (2007) örgütsel öğrenme yetenekleri endeksi (organizational learning capabilities, OLC) kullanarak kantitatif çalışma yapılmıştır. Denison'un algısal performans endeksine ilaveten, iş performansı için Bontis et al.(2002), sinerji ölçümünde Larsson et al.(1999)'ın çalışmasından bazı sorular uyarlanmıştır. Çalışma sonunda örgütsel kültür özelliklerinin (katılım, tutarlılık, uyarlanabirlik-adaptasyon, misyon), örgütsel öğrenme yetenekleri ise (deneyim, diyalog, dış çevre ile iletişim, katılımcı karar verme) sinerji aracılığı ile beraber satın alma sonrası başarılı iş performansına etkisi ortaya konmuştur. Başarılı iş performansı, yani etkin bir satın alma, ayrıca finansal performansı getirdiğide araştırma sonrası anlaşılmıştır. Kuvvetli örgütsel kültür ile beraber, örgütsel öğrenme yeteneklerinin yarattığı sinerjiyle beraber etkin, başarılı sınır ötesi satın almada önemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The banking system in Turkey has received a great interest from the foreign investors starting from 2004 until 2009 financial crisis on the world. The foreign ownership has reached %50 of the total system. However, after acquisitions, while some of the acquired banks were successful, some of them did not perform well. Some of them were sold again. In our study, we showed that the organizational culture and the organizational learning capabilities have the effect on the success and the performance of the entities after the acquisitions. Our quantitative study was done by using Daniel Denison et al (2006) organizational culture survey OCS, and Ricardo Chiva et al (2007) organizational learning capabilities index with the middle and the top managers of seven Turkish acquired banks by the foreign share holders. In addition to that, some of the questions of Bontis et al.(2002) for the business performance, Larsson et al.(1999) for the synergy were adopted into our index. At the end of the study, we proved that organization cultural traits (Involvement, consistency, adaptability, mission) and while organizational learning capabilities (experimentation, interaction with the external environment, dialogue, participative decision making) through synergy both together have a direct effect to the business performance after the acquisition. In addition to that, the successful business performance has a positive effect on the financial performance. Our study proved that the strong organizational culture and the effect of organizational learning capabilities trough synergy are correlated and together have a positive effect on the success of the cross border acquisitions.