Ulusal zincir mağazaların ve yerel süpermarketlerin müşteri profillerinin ve satınalma davranışlarının incelenmesi ve mukayesesi
The Examination and comparison of profiles and buying behaviours of the customers of national chain stores and local supermarkets
- Tez No: 125079
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZ Perakendecilikte genellikle rekabet içindeki kuruluşların benzer formata sahip olmaları, müşteriler tarafından algılanabilir farklılığın az olması rekabeti artırıcı faktörlerdir. Araştırmalarımızda süpermarket olmaları sebebiyle benzer formata sahip olan Ulusal zincir mağazalar ve yerel süpermarketler arasında müşteri bazında farklılıklar ve benzerlikler olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla öncelikle perakendeciliğin özellikleri, önemi, dünyada ve Türkiye'deki durumu, yapısal değişimlerinin yönü ve ulusal zincir mağazalarla yerel süpermarketlerin karşılıklı avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmada müşterilerin incelenen değişkenleri; mağazaya ilişkin tutumları, satmalına davranışları ve sosyoekonomik karakteristikleridîr. Araştırma yöntemi olarak“yüzyüze anket”yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları bu iki kuruluşun benzer formatta olmalarına rağmen, müşteri bazında ciddi farklılıkları okluğunu göstermektedir. Genel olarak ulusal zincir mağaza müşterilerinin sosyoekonomik seviyelerinin daha yüksek olduğu ve yerel süpermarket müşterilerinin daha geleneksel satınalma alışkanlıklarına sahip oldukları bulunmuştur. ABSTRACT In retailing, generally having the similar formats and the lack of differences perceived by customers for organizations in competition are the factors increasing the competition. In our research, the differences and similarities on the basis of customers between national chain stores and local supermarkets which have similar formats on account of being supermarkets were tried to determine. In order to reach this aim, firstly, knowledge about the characteristics and the importance of retailing, the situation in the world and Turkey, the direction of structural changes, and the mutual advantages and disadvantages of national chain stores and local supermarkets was given. The variables which were surveyed in the research are the attitudes for the store, buying behaviours and the socialeconömical characteristics of the customers. The method“face to face questionnaire”was applied as the research method. The results of the research demonstrate that, these two kinds of organizations have serious differences on the basis of customers whereas they operate in the similar format. In general, the customers of national chain stores have higher socialeconomical levels and those of local supermarkets have more traditional buying habits. in
Özet (Çeviri)