Samsun Çocuk Yuvası örneğinde korunmaya muhtaç çocukların davranış sorunları ve sosyal hizmetin müdahale yaklaşımları
  1. Tez No: 12508
  2. Yazar: HATİCE ŞAHİN(SARAL)
  3. Danışmanlar: DR. ERDEN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Çocuklarda davranış sorunları, organik, ruhsal ve toplumsal faktörlerin sonucu olarak ortaya çıkar. Diğer bir anlatımla, çocuklarda davranış sorunları temelde, çocuğun yaşantısmdaki aşırı stres ve yoksunluklara çeşitli savunma mekanizmalarıyla tepki göstermesidir. Korunmaya muhtaç çocuklar yaşamlarının belli bir döneminde aşırı stres ve yoksunluklarla karşılaştıklarından sağlıklı kişilik gelişimi açısından risk grubu oluşturmak tadırlar. Ayrıca ülkemizde korunmaya muhtaç çocuklar için en yaygın hizmet türü olan kurum bakımının da çocuklar üze rinde olumsuz etkiler yaptığı bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur. Bu çalışmada, Samsun Çocuk Yuvası örneğinde, 3-12 yaş arasındaki korunmaya muhtaç yuva çocuklarında görülen davranış sorunları, davranış sorunlarına etki eden faktörler ve sosyal hizmet mesleğinin müdahale yaklaşımları ele alın mıştır. Böyle bir çalışmanın korunmaya muhtaç çocuklara yönelik sosyal hizmetlerin yeniden düzenlenmesine katkıda bulunması umulmaktadır. Araştırmada korunmaya, muhtaç yuva çocuklarında görülen davranış sorunları bağımlı değişken, çocuğun bireysel özellikleri (yaş, cinsiyet), kurum bakımı öncesi yaşantıları (ailesi ile yaşama süresi, ailesi ile geçirdiği gelişim dönemi, korunma nedeni) ve kurum bakımına girdikten sonraki yaşam deneyimleri (kurum bakımına girme yaşı, kurum bakımı süresi, eğitim durumu, ailesiyle ilişkileri, kendisine özel iiiilgi gösteren personelin varlığı) ise bağımsız değişkenler olarak ele alınmıştır. Bu çerçevede kurum bakımının yuva çocuklarında davranış sorunlarına neden olabileceği görüşünün, doğruluğu ve geçerliliği araştırılmıştır. Tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmada evren, Samsun Çocuk Yuvası'nda en az altı aydır bakılmakta olan, 3-12 yaş grubundaki zihinsel ya da fiziksel sakatlığı bulunmayan 154 çocuktan oluşmuştur. Araştırmacı verileri top lamada, Çocuk Bilgi Formu ve Davranış Sorunları Listesi olmak üzere iki araç kullanmıştır. Erol, Yalın ve öztürk tarafından geliştirilen Davranış Sorunları Listesinin (Erol, Yalın, Öztürk, 1986) geçerliliği ve güvenilir olduğu kabul edilmiştir. 2 Elde edilen veriler, oran ve grupların X değerleriy le karşılaştırılması yoluyla istatistiksel olarak, bilgi işlemde çözümlenmiştir. Bu analizler sonucunda korunmaya muhtaç yuva çocuklarında görülen davranış sorunlarının belirlenen bağımsız değişkenler ile ilişkili olduğu, tedavi ve rehabilitasyon amacından uzak olan çocuk bakım kurumlarının (yuva/yurt) sağlıklı kişilik gelişimi açısından bir takım olumsuzluklara neden olabileceği görüşü desteklenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY Behaviour problems demonstrated by children are conse quences of organic, mental and social factors causing maladjustment in them. In other words this is a reaction of defence mechanism of the child against the stress and deprivation she/he is suffering from. These children under custody of state who have experienced some kind of stress and deprivation at a certain point of their growth constitute a risk group in this respect. In addition, since most extensive type of care is institutional care in Turkey, research findings indicate that it also has negative factors influencing children's development. This research which was conducted in Samsun Children's Home aims at studying behaviour problems of 3-12 age group children residing in the home, factors effecting these problems, and social work intervention in the use of methods, It is hoped that such a study should contribute in the reorganization of the services for children in need of care and protection. In the research, behaviour problems of the children are taken as dependent variables whereas, demograf ic characteristics of the child, (age, sex) his/her living experience before the admission in the home, (number of years living with the family, reasons for custody) and his/her living experience after the admission to the home, (age at admission, number of year living in the home,educational status, relationship with the family, existence of personnel serving) are taken as independent variables. Within this framework the research allowed to test the reliability and validity of the thought that instituonal care has an negative impact on behaviour problems of the children under custody. This is a relationship research. Research population is constituted by 154 children of 3-12 age, residing in the home minimum six months and having no mental and physical defect. The researcher has used two instruments for collecting the data. One is the child information from developed by the researcher and the other is a behaviour problem check list developed and used by a team including one child pscychiatrist and two child psychologists (Erol, Yalın, Öztürk, 1987). The reliability and validity of the check list is accepted by the researcher. The statistical analysis of the findings are processed by the computer. The relationships between the dependent and independent variables are tested by chi square values. The results of the analysis of the data indicated that behaviour problems demonstrated by children under institutional care, are related with the independent variab les. Since the institutions are not in the position to provide treatment and rehabilitation services, this kind of care might have a negative impact on the development of children. vi