Lojistik yönetimi yazılımları ve bir depo yönetimi sistemi uygulaması
Logistics management softwares and a warehouse management system practice
  1. Tez No: 166409
  2. Yazar: BAŞAK SAKLIYAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT BASKAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
LOJİSTİK YONETTMI YAZILIMLARI ve BİR DEPO YÖNETİMİ SİSTEMİ UYGULAMASI ÖZET İleri bilgi teknolojileri, günümüz rekabet ve hız ortamında işletmelerin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Yeni bilgi teknolojilerinin ortaya çıkması ise çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Yakın geçmişte ortaya çıkan ileri bilgi teknolojilerinden biri de ERP sistemidir. ERP, bir organizasyonun her işlevsel alanım içererek bu alanların en fazla rekabet üstünlüğü elde etmesine olanak tanıyan, tümüyle bütünleştirilmiş bilgisayar destekli bir iş yönetim sistemidir. ERP sistemini uygulayan işletmeler, etkin bir plânlama ve yönetim sonucunda ERP uygulamalarından birçok yarar sağlamaktadırlar. Bu çalışmada ERP'nin tanımı, tarihsel gelişimi, dünyadaki pazar yapısı üzerinde durulmuş, çeşitli ERP ürürüerinin birbirleriyle olan kıyaslamasına yer verilmiş, kurumların tedarikten dağıtıma kadar tüm iş süreçlerini bütünleşik bir veri/bilgi yönetim sistemi desteğiyle yönetmesini sağlayan geniş kapsamlı ve modüler yapıya sahip bir yazdım paketi olarak tammlanabilecek Kurumsal Kaynak Plânlama (ERP) sistemlerinin Türkiye'de EKOL Lojistik A.Ş.'de uygulamaları incelenmiş ve ERP hakkında akademik alanda ve iş dünyasında rastlanan tartışmalar sunulmuştur. Türkiye'de ERP sistemi kurmuş ya da kurmakta olan kurumlardan bir anket çalışması yardımıyla veri toplanarak, Türkiye'deki kurumların ERP sistemlerine bakış açılan, bu sistemden beklentileri, bu sistem sayesinde elde ettikleri kazanımlar ortaya konmaya çalışılmıştır. Yanıtı aranan diğer konular, ERP sistemlerinin kurulumu ve işletilmesi sırasında karşılaşılan güçlükler ile ERP'nin eksikliği olarak nitelendirilebilecek yönleridir. Teknolojide oluşan gelişmeler ve ekonomide ve pazarlarda oluşan değişimler, işletmelerin tedârik zmcMerinin yönetilmesinde bilginin önemini artırmıştır. Tedârik zinciri yönetiminin daha hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için ERP yazılımları üzerinde iyileştirmeler yapılarak bunların süreçlerin verimliliğini artırdığı kanıtlanmıştır. Tezin birinci bölümünde; lojistik yönetimi ve önemi ele alınmış, tedârik zinciri yönetimi ile ilgili bilgi verilerek bigi paylaşımının tedârik zinciri yönetiminde neden önemli olduğu ve varolan iş süreçlerini geliştirmede teknoloji kullanımının sağlayacağı yararlar kısaca özetlenmiştir. XVITezin ikinci bölümünde; tedârik zinciri yönetiminin tanımı, tarihçesi, işlevleri ele alnımı ş, tedârik zinciri kararlarından sözedilmiş, tedârik zincirinin üstünlük ve eksikliklerine, tedârik zinciri yönetiminde başarılı olmanın ilkelerine değinilmiş, lojistik ve bütünleşik tedârik zinciri yönetiminin tanımı., tedârik zinciri yönetiminde karşılaşılabilecek sorunlar ve yapılabilecek iyileştirmeler ifâde edilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde; kurumsal kaynak plânlamasının tanımı, tarihçesi, basan ölçütleri ve başarısızlık nedenleri, şirketlere sağladığı yararlar, ERP uygulamasından sonra yapılan çalışmalar, ERP sisteminin iş süreçleri ile uygulaması, ERP üzerine yapılmış bir anket çalışması ve sonuçlan incelenmiştir. Tezin dördüncü bölümünde; tedârik zinciri yönetimi yazılımlarının karşılaştırmah incelenmesi, yâni her bir yazılımın üstün olduğu alanların ifade edilmesine, bu yazılımların uygulandığı şirketlerdeki basan örneklerine ve çeşitli kaynaklardan elde edilen basm bültenlerine yer verilmiştir. Tezin beşinci bölümünde; ilk olarak EKOL Lojistik A.Ş. hakkında genel bir bilgi verilmiş, lokasyonlar bazında sunulan hizmetler kısaca özetlenmiştir. Depolamadan gümrüklemeye, uluslararası taşımacılıktan gümrüklü depolamaya, sigortacılık hizmetlerinden fuar ve sergi lojistiğine kadar sunulan tüm hizmetler ve bu hizmetlerin müşterilere sağladığı marjinal yararlardan sözedilrniştir. Sözkonusu işletmenin müşterilerinden belli başlı olanlan ve her birine hangi alanlarda hizmet verildiği, hangi bilgi-işlem altyapısının kullanıldığı, felâket iyileştirme plânlarının neler olduğundan sözedilmiş, dördüncü ve beşinci kısımda ise Depo Yönetim Sistemi'nin web arayüzü ve kullanıcı tarafıyla ilgili bilgi verilmiş, Uluslararası Taşımacılık Sistemi üzerinden, özellikle ithalat ve ihracat uygulamalarmm nasıl gerçekleştirildiği incelenmiştir. Beşinci bölümün son kısmında ise Depo Yönetim Sistemi üzerinde yapılan sistemsel iyileştirmeler ve bunların sonucunda süreçlerde ne gibi verimlilikler kaydedildiği ifâde eclilmiştir. Tezin altıncı ve son bölümünde ise sonuçlardan sözedilrniştir. İşletmelerin müşteri beklentilerine hızlı yanıt verebilmelerinde bilgi paylaşımının önemli olduğu ve etkin bir bilgi akışının kaynaklann verimli kuUanılması açısından gerekli olduğu ileri sürülmüş ve taraflar açısından getirileri ortaya konulmuştur. xvn
Özet (Çeviri)
LOGISTICS MANAGEMENT SOFTWARES AND A WAREHOUSE MANAGEMENT SYSTEM PRACTISE SUMMARY Advanced information technologies have become an indispensable part of enterprises in today's competition and speed environment. Arise of new information technologies also happen in a very rapid way. ERP systems are one of the advanced information technologies that have come out in the near past. ERP is a totally integrated and computer aided business management system mat involves all functional areas of an organization and enables the opportunity to gain the maximum competitive advantage in those areas. With an effective planning and management effort; the business' which implement the ERP systems gain the most out of ERP applications. In this study; the definition, the historical progress, ERP's market structure in the world, comparison of various ERP products have taken place and applications of Enterprise Resource Planning (ERP) systems which can be defined as comprehensive and modular software packages enabling the management of all business processes from the supply phase to the distribution phase have been examined at Turkey's EKOL Logistics and the discussions about ERP in academic and business environments have been presented. With the help of a questionnaire; by collecting information from enterprises which are developing / developed an ERP system; point of views, expectations and gains with the help of this system have been exposed for the enterprises at Turkey. The other topics which are being searched for answers are the difficulties being met in installing and operating the ERP systems and aspects of ERP which can be characterized as disadvantageous. The developments in technology and the changes in economy and markets increased the importance of information in business' supply chain management. In order to materialize a faster and more effective supply chain management, it is proved that the improvements on the ERP software help the productivity of the processes. In the first part of the thesis; logistics management and the importance of the concept have been dealed with and by giving information about supply chain management, it is described why sharing of knowledge is important and the benefits of using technology in business processes development have been summarized. xvmIn the second part of the thesis; the definition, the brief history and functions of supply chain management is dealed with; supply chain decisions are mentioned, the superiorities and inconveniences and principles of success in supply chain are stated and the definition of logistics and integrated supply chain management, the problems which can be faced in supply chain management and possible improvements are discussed. In the third part of the thesis; the definition of enterprise resource planning, the brief history, success criterions and reasons of failures, the benefits provided to enterprises, the studies after the ERP application, the implementation of ERP system with the work processes and a questionnaire based on ERP and the results are examined. In the fourth part of the thesis; a comparative examination of supply chain management applications by emphasizing the strong points of each software are made and success examples in enterprises as well as press bulletins from various resources have taken place. In the fifth part of the thesis; first of all a general information about EKOL Logistics have been given and the services based on locations have been summarized. From warehousing to customs clearance; from international transportation to bonded warehousing; from insurance services to fair and exhibition logistics; all services provided and the marginal benefits of these services to the customers are discussed. The major customers of the enterprise in question and services provided for each of them, the information technologies infrastructure, existence of disaster recovery plans are discussed and in fourth and fifth sections information about warehouse management system's web interface and user side is given and especially the import and export practices being materialized in international transportation system are examined. In the last section of the fifth part, the system improvements that I have made in the warehouse management system and the results of the improvements in terms of process productivity are stated. In the sixth and the last part of the thesis; the results are discussed. For the enterprises to response to the customer expectations in a rapid way, the importance of sharing of knowledge is mentioned and to utilize the resources in an efficient way, it is put forward that an effective information flow is necessary and the benefits for both sides are exposed. xix