Mehmet Emin Buğra'nın hayatı ve faaliyetleri
Mehmet Emin Buğra's life and his activities
  1. Tez No: 125117
  2. Yazar: ABDULLAH BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
oz Çalışmamızda Doğu Türkistan'ın bağımsızlık mücadelesinde çok önemli faaliyetlerde bulunmuş olan, Mehmet Emin Buğra'nın hayatı, ilmi, edebi ve askeri kişiliği anlatılmıştır. Ayrıca Buğra'nın Doğu Türkistan Tarihi 'ne, istiklal mücadelesine ışık tutan çalışmaları ve bu uğurda kaleme aldığı eserler tanıtılmıştır. Araştırmamızda Buğra'nın kendisi tarafından ele alınan eserlerinden, İsa Yusuf Alptekin'in hatıralarından, Doğu Türkistan Vakfı Kütüphanesi'nden, Doğu Türkistan'la ilgili yazılan eser ve mecmualardan istifade edilmiştir. Ayrıca Mehmet Emin Buğra'nın akrabaları ile Doğu Türkistan'dan göç eden ve onu yakından tanıyan kişilerin ellerinde bulunan belgeler ve hatıralarından yararlanılmıştır. Tezimize konu olan Mehmet Emin Buğra'nın biyografisi ile Doğu Türkistan'ın XX. y.y.daki tarihine bir ışık tutmaya çalışmıştır onunla münasebeti olmuş kişilerle yapılan görüşmelerden de faydalanılmıştır. ABSTRACT In our present study we have dealt with the life,scholarly literary and military personality of Mehmet Emin Buğra who had a very important role in the independence struggle of East Türkistan Besides,the works of him which enlightened the history and the independence struggle and which he wrote for his case have been introduced. In our resorch we borrowed a lot from the works which Buğra himself had written,the memories or Yusuf Alptekin and from the magazines and studies written about East Türkistan. Moreover, we have made use of interviews with relativen of Buğra and those who had fled East Türkistan and had cantacts with him. We have tried to throw light on the history of East Türkistan in 20th. century with the help of the biography of Mehmet Emin Buğra which has been the subject of our thesis.
Özet (Çeviri)