Toplumsal olaylar ve Toplumsal olay polisliği
Riots and riot policing
- Tez No: 125121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Özet Toplumsal olaylar toplum yaşamında meydana gelen bir takım rahatsızlıkların ifade ediliş şeklidir. Bu tür olaylar zaman zaman kamuoyunda huzursuzluk meydana getirmektedir. Devlet böyle durumlarda güvenlik kuvvetleri aracılığı ile toplumsal barışı koruma adına bazı önlemler almak zorundadır. Yurttaşlar tarafından belli amaçlar doğrultusunda düzenlenen ve demokratik toplumlarda bir tür hak arama biçimi olan toplantı ve gösteri yürüyüşleri ile diğer toplumsal olaylarda güvenli bir ortamın sağlanması ile ilgili her türlü önlem Çevik Kuvvet Birimleri tarafından alınmaktadır. Toplumsal olaylarda görev yapan Polis Çevik Kuvvet Birimleri hem polisin hem de ülkemizin vitrini olma durumundadırlar. Bunun için Çevik Kuvvet Polisi görev yaparken mümkün olduğu kadar dikkatli davranmak zorundadır. Olumsuz davranışlar, polisin yıpranmasına ve güven kaybetmesine neden olacaktadır. Çevik kuvvet yaklaşık 15000 personeli ile her zaman kamu oyunun gözü önünde bulunan bir birimdir. Çevik kuvvetin tutum ve davranışlarının izlenmesi diğer birimlere göre daha kolay olmaktadır. Bu nedenle değişen çevre ve toplum şartlarına göre iyileştirilme yapılmalıdır. Bu araştırmada Çevik Kuvvet ile ilgili yasa, tüzük, yönetmelik, genelgeler incelenmiş, kaynak taraması ve alan araştırması yapılmıştır. Konu ile ilgili olarak Çevik Kuvvet şubelerinde ve Çevik Kuvvet dışında çalışan personel ile görüşülmüştür. Ayrica diğer ülkelerin Çevik Kuvvet Polislerinin karşılaştırılması yapılmıştır. 180
Özet (Çeviri)
Abstract Social events are the expressions of problems, which take place in social life. Sometimes public opinion becomes uneasiness because of these kinds of events. Due to save the social peace, State has to take precautions for these cases. Riot Policing Units take all the precautions to provide a safety situation for the meetings and riots, which is a kind of human right organized by the citizens for an aim. Riot Policing Units are such as a shop window for both Police and our country. Because of that during the duty time Riot Policing Units have to behave very careful. According to the misbehaviors Police Units will be grown old and lost the confidence. Riot Policing Units, approximately 15000 officers are always under the eye control of public opinion so that their attitudes and behaviors can be watched more easily than the other units. Due to the environmental and social conditions, improvements must be done for the Riot Policing Units. In this study connected with the Riot Policing, law, regulations, statutes and circulars were researched; field and literature researches were done. In regards to this subject both the Riot Policing officers and also the other officers were talked to about the research. And also other countries' Riot Policing Units were researched and compared. 181