Türkçe öğretiminde çoklu ortam uygulamaları için bir model önerisi
A Model propasal for multi-media applications in teaching Turkish
- Tez No: 125122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı verimsiz geçen Türkçe derslerinin uygulamaya dönük eğitim ortamlarında daha verimli ve etkili bir şekilde sunulabiliceğinin modellerini sergilemektedir. Sorun üç bölümde ele alınmıştır:Birinci ana bölümde derse eksik yaklaşımlardan kaynaklanan sorunların belirlenmesi ve dersin tanımlanması, ikinci ana bölümde uygulama alanlarının belirlenmesi, üçüncü ana bölümde ise uygulamalar yer almaktadır. Birinci ana bölüm iki bölümde ele alınmıştır. Birinci alt bölümde Türkçe dersinin anadili olarak tanımlanmasına gidilerek uygulamalardaki eksikliklerin neler olduğu üzerinde, ikinci alt bölümde ise Türkçe derslerinin estetik ve sanatsal yönlerinin kavranmamasıdan kaynaklanan sorunlar üzerinde durulmuştur. ikinci ana bölüm üç alt bölümden oluşmuştur. ilk alt bölüm Türkçe eğitiminde eğitim ortamının ve çevresinin düzenlenmesi, ikinci alt bölümde Türkçe derslerini uygulama alanına taşıyacak olan araçlar, üçüncü alt bölümde de uygulamalı Türkçe derslerine olanak sağlayacak olan yöntemler üzerinde durulmuştur. Üçüncü ana bölümde de ilk iki bölümde öne sürülen düşünceler uygulanmaya çalışılmıştır. Türkçe derslerinde yaşayarak/yaşatarak öğretmenin daha etkili olduğu, sadece Türkçe derslerinin işlendiği düzenlenmiş ve çeşitli araç gereçlerle donatılmış bir ortamın kurulması, güncelliğin ve yaratıcılığın ön plana çıkarılması gereği ortaya konmuştur. 104
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study isto examine the implementation and the application of the most effective and productive presentation models that are implementedin the learning environments of unproductive Turkish classes emphasizing the application of what has already been learned. During the study the problem statement was divided into three sub-problems. The first sub-problem dealt with the identification of the problemsbased on lack of necessary approaches and the description of the course, the second sub-problem dealt with the identification of the application areas and the third sub-problem dealt with the application. During the first sub-problem, on the one hand examined the description of Turkish classes as mother tongue, the problems that are encountered were dealt with, on the other hand the problems are evolved from the estheticsand art uses of the Turkish classes were examined The second sub-problem emphsized the organization of the Turkish classes learning environments the selection of materials that provide the application of what has been learned and the methods that provide application during the Turkish classes. In the third sub-problem the recommendations made in the previous problem statements were tried to be applied. The results of this study indicated that experiencing should be emphasized in Turkish classes, necessary materials and equipments should be provided in the lerning environments of Turkish classes and creativity and actuality should be emphasized. 105