Türev ürünlerinden forward sözleşmeler: Forward sözleşmelerin tekdüzen hesap planına göre muhasebeleştirilmesi
Derivatives, forward contracts; accounting for forward contracts accordind to uniform chart of account
  1. Tez No: 125129
  2. Yazar: MEHMET İSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERSİN GÜREDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
öz Bu çalışmada türev ürünlerinden forward sözleşmelerin genel olarak tanımı yapılarak özellikleri belirtilmiş, bu sözleşmelerin yapıldığı forward piyasaların nitelikleri ve işleyişine ilişkin bilgi verilmiştir. Forward sözleşmelerin ve piyasaların daha iyi anlaşılması amacıyla yapılan bu açıklamaların ardından forward sözleşmelerin muhasebeleştirilmesinde karşı karşıya kalınan sorunlar ortaya konulmuştur. Muhasebe sorunlarının tespitinin ardından, bu sorunlara Uluslararası Muhasebe Standartları (IAS), Finansal Muhasebe Standartları(FAS) ve Türkiye'deki mevcut yasal düzenlemeler ışığında çözüm yollarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla forward sözleşmelerle ilgili olarak, ülkemizde kabul edilip uygulanan tekdüzen hesap planına uygun örnekler verilerek, konunun uygulamalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Konuyla ilgili olarak geniş bir literatür çalışması yapılmıştır. Yapılan literatür çalışması aşamasında konuyla ilgili yerli ve yabancı makaleler, kitaplar, tez çalışmaları, muhasebe standartları,kanunlar ve tebliğler incelenmiştir. Yapılan literatür çalışması sonucu, ülkemizde forward sözleşmelerin kullanımının daha çok bankalar arasında yaygın olduğu tespit edilmiş olup, banka kayıtlarında bu sözleşmelerin muhasebeleştirilmesine ilişkin örneklere rastlamak mümkündür. Risk yönetim birimine sahip kurumsal firmaların da bankalarla birlikte bu sözleşmelere taraf oldukları görülmüştür. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is about forward contracts, which is a type of the financial derivatives. Throughout the thesis, the definition and the features of 'the forward contracts' are provided and the forward markets in which these are contracted and the ways in which 'forward contracts' operate are dealt with. In order to have a better understanding of 'forward contracts as well as markets', the problems faced during the bookkeeping entry of these contracts are explained. After determining the bookkeeping problems, the aim of this study is to find solutions as to these problems in line with IAS (International Accounting Standards) and FAS (Financial Accounting Standards) as well as Turkish Legislation. In this sense, with respect to 'forward contracts', examination of this issue in practice is aimed by providing examples in accordance with Turkish Accounting Plan. Regarding this study, a comprehensive literature review is carried out. During literature review, articles, books, thesis studies, accounting standards and related laws as well as notifications are examined. As a result of literature review, that forward contracts are more common between banks in Turkey is determined and it is possible to see the examples as to the bookkeeping entry of these contracts in bank registrations. It is observed that also the corporations which have risk management division are parties to these contracts. IV