Uluslararası muhasebe standartları 32 ve 39'un Türkiye'ye uygulanabilirliği ve muhasebe işlemleri
The Applicability of international accounting standards 32 and 39 in Türkiye and accounting practices
  1. Tez No: 107397
  2. Yazar: METİN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF SÜRMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
02. Özet Son yıllarda ekonomik, fınansal ve teknolojik alanlarda yaşanan gelişmeler, sermaye hareketlerinin artmasına ve ülkeler arasındaki ekonomik sınırların ortadan kalmasına yol açmaktadır. Özellikle Çok Uluslu Şirketlerin sayı ve iş hacimlerindeki artış, bu süreci hızlandırmıştır. Bundan böyle çalışmalar ticari faaliyetlerin önündeki engellerin ortadan kalkmasına yönelik olmaya başlamıştır. Bu amaca uygun çalışmalar muhasebe alanında da yapılmaktadır. Hemen her ülkenin ayrı muhasebe sisteminin olması işletmelere önemli zorluklar çıkarmaktadır. Birkaç ülkede faaliyette bulunan bir işletme, faaliyette bulunduğu ülke sayısı kadar fınansal tablo hazırlamak durumunda kalmaktadır. Bu durum, işletmelere ek maliyetler yüklemektedir. Yoğun rekabetin yaşandığı piyasalarda, bir de muhasebe sistemindeki farklılıklardan kaynaklanan zorlukların ortaya çıkması işletmeleri zor durumda bırakmaktadır. Bütün bunları ortadan kaldırılması ve muhasebe sistemlerinin uyumlaştırılmasına yönelik olarak 1973 yılında Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu(IASB) ve 1977 yılında da Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu(IFAC) kurulmuştur. IASB, muhasebe alanında kavram, anlam ve ifade birliği sağlamak amacı ile standartlar yayımlarken IF AC, bu standartları yaygınlaştırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Böylece, tüm Dünya' da aynı fınansal karakterli olay aynı şekilde kaydedilme olanağına kavuşacaktır. Faaliyette bulunulan ülke sayısı kadar fınansal tablo hazırlamak durumunda kalınmayacağı gibi, uluslararası piyasa ve borsalara açılmak daha kolay hale gelecektir Türkiye'de Uluslararası Muhasebe Standartları ile uyumlu Türkiye Muhasebe Standartları' nı belirlemek üzere 1994 yılında Türkiye Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu(TMUDESK) kurulmuştur. Sözkonusu kurul şimdiye kadar 15 adet Türkiye Muhasebe Standardı yayımlamıştır. Öte yandan Dünya'daki önemli gelişmelerin birisi de fınansal alanda yaşanmaktadır. Özellikle Breetton Woods sabit kur sisteminin yıkılması ile işletmeler faiz, kur ve fiyat riski ile daha yoğun olarak karşı karşıya kalmışlardır. Sözkonusu risklerden VIkorunmak, etkisini azaltmak veya bu yolla kar sağlamak üzere finansal teknikler geliştirilmiştir. Türev ürünleri veya finansal risk yönetim araçları olarak isimlendirilen bu finansal teknikler, gelişmiş ülkelerde yoğun olarak kullanılmaktadır. IASB bu yaygın kullanımı gözönünde tutarak türev ürünleri ile ilgili UMS 32 ve UMS 39 standartlarını yayımlamıştır. Türev ürünlerinin tanıtılması, Uluslararası Muhasebe Standartları' na göre kaydedilmesi bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmada UMS 32 ve UMS 39 » standartlarının Türkiye'ye uygulanabilirliği tartışılarak, Türk Tekdüzen Muhasebe Sistemi, Vergi Usul Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucunda UMS 32 ve UMS 39 ile Türk kanun ve uygulamaları arasında bazı farklılıkların olduğu anlaşılmıştır. Özellikle bu farklılıklar finansal varlıkların değerlenmesi, kamuya açıklanması, kaydedilmesi, sınıflandırılması, kur farklarının kaydedilmesi, oluşan kar veya zararın kaydedilmesi ve kayıtdışı bırakılması gibi hususlarda yoğunlaşmaktadır. Ayrıca, alacakların şüpheli duruma düşmesi ve türev ürünlerinin finansal tablolarda açıklamalarının nasıl yapılacağı gibi konulara ait düzenlemeler ifade edilen standartlarda olmamasından dolayı belirsizlikler bulunmaktadır. UMS 39; finansal varlıkları; alacaklar, kısa süreli elde tutulan varlıklar(spekülatif amaçlı), vadeye kadar tutulan yatırımlar ve satışa hazır diğer finansal varlıklar olmak üzere dört grupta sınıflandırmaktadır. UMS 39'a göre yukarıdaki her grup finansal varlıkların değerlenmesi, kaydedilmesi ve sonuç hesaplarına aktarılmasında önemli farklılıklar vardır. Sonuç olarak, bir çok ülkede yaygın olarak kullanılan türev ürünlerinin Türkiye'de gerekli kullanımının yaygınlaşabilmesi için, muhasebe düzenlemelerinin yapılması son derece gereklidir. Bu piyasaların kurulup gelişmesi için ekonomik istikrar ve serbest piyasa ekonomisinin uygulanması hayati önem arzetmektedir. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary Recent improvements in the fields of technology, finance and economics have led to an increase in capital flows and the destruction of financial boundries between nations. Particularly, the increase in number of Multinational Enterprise and in the amaunt of work they did has fastened this process from now on the objective of practices will be to remove the handicaps along with commercial activities. İn compliance with this objective a lot has been done in the field of accounting. That almost every country in the World has their on accounting system has caused a lof of problems for international enterprises. An enteprise which operates in some different countries, has to submit as many financial reports as the number of the conuntries in which it operates, which causes them some extra cost. In such highly compatetive markets, some additional difficulties emerging from differences between accounting systems has made it difficult for enterprises to operate. To overcome all these difficulties IASB(Internatiomal Accounting Standards Board) was established in 1973 and IFAC(International Federation of Accountants) in 1977. While IASB has published International Accounting Standards(IAS) to provide a unity of meaning, concept and statement in accounting, IF AC has been struggling to make all these standards world-wide. Thus, it will be possible to recognize the financial activities of the same characteristics in the same way. Also, it will be unneccesary for enterprise to submit as many financial statements as the number of the countries it operates in, so it will be easier to operate in other countries. In Türkiye, TMUDESK(Türkiye Accounting and Auditing Standards Committe) was established in 1994 to develop Türkiye Accounting Standards(TMS) in compliance with IAS. The Committe has so far presented 15 TMS. Moreover, one of the improvements in the World has occured in financial field. Particularly, after the fall of Bretton Woods Fixed-exchange rate,enterprices have been more exposed to price risks, interest risk and foreign exchange rate risk. To hedge against these risks and reduce their effects or benefit from these risks, new financial instruments VIIIhave been devised. These financial instruments known as“derivatives”have been widely practised in developed countries. Considering these practises IASB introduced IAS 32 and IAS 39 to supply a world-wide unity of finacial reporting. Disclosure and presentation of derivatives in finacial statements according to IAS is the subject of this thesis. To make this clear, the applicability of IAS 32 and IAS 39 in Türkiye is discussed in this thesis. These standards have been compared to Türkiye Accounting System, Turkish Laws and regulations. As a result of these comprisons it has been realized that there are some differences. IAS 39 classifies financial assets in four main groups as loans and receivables, financial assets held- for- trading, held-to maturity investments and avaible-for- sale financial assets. As a result, for these world-wide derivatives to be used in Türkiye, it is highly important to introduce some legal and accounting regulations, It is of vital importance to provide economic stability and to implement market economy. IX