Kredi türevleri ve kullanımı
Credit derivatives and their usage
  1. Tez No: 126325
  2. Yazar: DENİZ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET 1970'li yıllardan itibaren ulusal ve uluslararası piyasada yaşanan geçiş dönemi, finans sektörü piyasa katılımcılarının dinamik ve rekabetçi bir ortamda büyük mali risklerle karşı karşıya kalmasına neden olmuştur. Bu durum da yeni finansal araçlara olan talebi artırmıştır. Bu yeni finansal araçlar arasında en önemlileri türev piyasaları kavramı olup bu kavram forward, futures, opsiyon ve swap sözleşmelerini içermektedir. Türev ürünlerine gün geçtikçe değişik ürünler eklenmektedir. Birinci bölümde türev ürünleri hakkında genel bilgi aktarılmıştır. Bankalar şüphesiz finansal risklerden en çok etkilenen kuruluşların başında gelmektedir. Bankacılık sektöründeki temel riskler kredi riski, piyasa riski, sona erdirme riski, likidite riski, operasyonel risk, yasal risk, ülke ve transfer riski, ticari itibar riski olarak sıralanabilir. İkinci bölümde kredi riski yönetimi üzerinde durulmuştur. Kredi türevleri, kullanıcılarına kredi riski yönetimi imkanı sağlayan özel görüşmelerle yapılan iki taraflı sözleşmelerdir. Bu sözleşmeler swap, forward ve opsiyon sözleşmeleri şeklinde olabilir. Üçüncü bölümde kredi türev ürünleri tanıtılmıştır. Genellikle büyük bankalar, menkul kıymet firmaları ve sigorta şirketlerinin katılımcı oldukları kredi türev piyasasının 2004 yılında 4,8 trilyon $'lık bir işlem 131hacmine ulaşması beklenmektedir. Dördüncü bölümde kredi türevlerinin finansal risk yönetimindeki yeri, konuyla ilgili ulusal ve uluslararası dokümantasyon ve düzenlemeler üzerinde durulmuş, kredi türevlerinin Türkiye ekonomisi içinde alabileceği yer ve Türkiye'de uygulama alam bulabilmesi için alınması gereken önlemler sıralanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Türev Ürünler, Finansal Risk Yönetimi, Kredi Riski, Kredi Türevleri 132
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since after 1970' s the transition period in the national and international markets has caused the market participants to face huge financial risks in a dynamic and competitive environment. This situation has increased the demand to new financial instruments. Among these new financial instruments, derivative market is the most important concept including forward, futures, option and swap contracts. New instruments are added to derivative products day by day. In first chapter, general information about the derivative products are supplied. The banks are, for sure, the leading foundations affected by financial risks. The basic risks in the banking sector can be stated as credit risk, market risk, finalising risk, liquidity risk, operational risk, legal risk, country and transfer risk. In the second chapter credit risk management subject is stated. Credit derivatives are bilateral contracts, prepared by private negotiations, providing the users the opportunity to manage credit risk. These contracts can be in the form of swap, forward and option contracts. In the third chapter, credit derivative products are introduced. In the year 2004 it is expected for the credit derivative markets, of which the main participants are big banks, securities firms, insurance firms, to reach 4,8 trillion $ turn over value. In the fourth chapter, the place of credit derivatives in financial 133risk management, national and international regulation and documentation about the concept are stated, the possible place of credit derivatives in Turkish economy and the measures those should be taken to provide implementation area to the credit derivatives in Turkish economy are introduced. KEY WORDS: Derivative Products, Financial Risk Management, Credit Risk, Credit Derivatives, 134