Bölük komutanlarının liderlik özelliklerinin astlarının kendilerini takım olarak algılamaları üzerindeki etkisi
The Relationship between the perception of team members about their team leaders and their teams
- Tez No: 125136
- Danışmanlar: PROF. DR. TANIL KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, takım lideri olarak algılanma ile astların kendilerini takım olarak algılamaları arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Araştırma, Kara Harp Okulunda 246 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmada, takım lideri olarak algılanma ve üyelerin kendilerini takım olarak algılamaları ölçekleri kullanılmıştır. Askeri takımlara emir komuta eden bölük komutanlarının takım lideri olarak algılanmasında önem taşıyan özellikler belirlenmiş ve bu özelliklerin astların kendilerini takım olarak algılamalarına olan etkisi incelenmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeklerin yapısal güvenilirliğini belirlemek amacıyla Cronbach a katsayısı kullanılmıştır. Temel ve alt hipotezlerin test edilmesinde ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile Spearman Korelasyon Analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarında, bölük komutanlarının takım lideri olarak algılanması için sahip olması gereken özellikler, vizyon sahibi olma, vizyon yayma, ilham verme, ikna etme, risk alma, sosyal fayda sağlama, model olma, yetki devretme, astların kararlara katılımını sağlama, insanı dikkate alma, iletişim, yetiştirme, uygun takım iklimi ve kültürü oluşturma, astlarını motive etme özellikleri olarak belirlenmiştir. Astların kendilerini takım olarak algılamalarında önem taşıyan özellikler ise, paylaşılan ortak bir hedef, takım rolleri, takım bağlılığı, takım kültürü, takım atmosferi ve iletişim özellikleri olarak belirlenmiştir. Takım lideri özelliklerinden model olma özelliği haricindeki diğer tüm özelliklerin astların kendilerini takım olarak algılamaları üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this study is to determine the relationship between the perception of team members about their team leaders and their teams. The research was conducted through 246 cadets at the Turkish War Academy.“Being perceived as a team leader”and“ followers' perceptions towards themselves as a team”scales were used. Characteristics that are vital in order to perceive company commanders as team leader are determined and effects of these characteristics on“the perception of followers as a team”are analyzed. Cronbach a coefficient was calculated in order to maintain the structural reliabilities of the scales used in the research. To test the hypotheses, Anova and Spearman Correlation Analysis were used. Research findings show the following characteristics as determinants for the perception of company commanders as team leaders: Vision, vision articulation, inspiration, persuasion, risk taking, creating social benefits, being a model, delegation of authority, maintaining necessary conditions for participation in decision making, taking individuals into consideration, communication, coaching, providing proper team climate and culture, and motivation. Characteristics that have vital roles in the perception of followers themselves as a team are determined as follows: Common shared goals, team roles, team commitment, team culture, team climate, and communication. It was found that all characteristics regarding the team leader, except for being a model, have effects on the perception of followers themselves as a team. IV