Kalkınma teorilerine eleştirel bir bakış ve Azerbaycan örneği
Critising approach to development theories and Azerbaijan example
  1. Tez No: 125138
  2. Yazar: MAKSUT HASANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA ARDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
öz Bu çalışmada kalkınma teorileri ışığında Azerbaycan Ekonomisinin kalkınması araştırılmıştır. Kalkınma teorilerine eleştirel yaklaşımda bulunularak Azerbaycan Ekonomisinin kalkınmasında bu teorilerin ne gibi rol oynayabilecekleri, hangi modelin Azerbaycan'ın kalkınmasına ışık tutabileceği araştırılmıştır. Dengeli ve Dengesiz kalkınma modellerinin tümü kendi içlerindeki mantıkla gelişen ülkelerin sorunlarına genel yaklaşımlar getirmektedir. Halbuki her gelişen ülkelerin sorunları, yapılan, kaynaklan ve sahip olduğu özgeçmişi ile değerleri farklıdır. Bu sebeple Azerbaycan'ın kalkınma teorileri ışığında, kendi ekonomisine tam uyan kalkınma modelini oluşturması, en çıkar yol olarak tavsiye edilmektedir. Ekonominin kutup sektörlerine ve ekonominin tüm sektörlerine yapılması gereken yatıranlar gibi farklı görüşe sahip bu iki model sanayileşme politikası üzerinde birleşmiştir. Azerbaycan'ın kalkınması için oluşturduğumuz kalkınma modeli“Tanın ve Sanayi Sektörü Ayınım”modelidir. Dengeli kalkınma modelinde olduğu gibi, ekonominin tüm sektörlerine aynı anda yatıranlar yapılmalı, bu dönemde kendi kaynaklanm işlemeli, kalkınma için gerekli olan sermayeyi uluslararası petrol anlaşmalanndan, petrol gelirlerinden ve dış yardımlardan temin etmelidir. Azerbaycan bu şekilde“zenginlikler için fakir yaşayan ülke”statüsünden kurtulabilir. ABSTRACT İn this project the development of Azerbaijan Economy is Studied in the light of development theories, with critising approach to those theories, how those theories will have a role in the development of Azerbaijan economy, which model is best explaining the improvement of Azerbaijan is researched in details. All stable and unsteady improvement models is providing general approaches to the problems of improving countries. However, all these countries have different problems, structures, resources and past. Because of this, in the light of development theories fo Azerbaijan, building it's own developing strategies that best fits the Azerbaijan economy is recommended as the best solution. Unsteady and stable models which concentrate on the investment to pole sector and all sectors of economy respectively is coincided on the industrialization politics. The model that we develop here for Azerbaijan economy is“Discrimination of Agriculture and Industry sectors.”As in the stable improvement model, investment should be done to all sectors of economy in the same time, during this period Azerbaijan should use it's own resources. Finance for this development should be supplied from international petrol contracts, petrol incomes and exterior helps. By doing so, Azerbaijan will get rid of“poor country in wealth”status. Ill
Özet (Çeviri)