Turizmin Türkiye'nin sosyo-ekonomik yapısına tesirleri
  1. Tez No: 12515
  2. Yazar: MEHMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLİN İÇLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
ÖZET Turizm 20. yüzyılın bir olgusu, sosyal ve ekonomik bir olaydır. Turizm, ziyaretçileri cezbetme (tanıtma), taşıma (Ulaştırma), gezileri koordine etme (Seyahat Acenteliği), barındırma ve ihtiyaçlarıyla isteklerine incelikle hizmet etme (Konaklama işletmeciliği)“bilimi, sanatı ve işidir. Sosyal bir bilim olarak nitelendirebileceğimiz turizmin, sosyoloji bilimi ile çok yakından ilişkisi vardır. Esasen gerek turizm olayı, gerekse de sosyoloji çağımızı şekillendiren Endüstri İhtilalinin ürünüdür. Endüstri ihtilali ortaya çıkarttığı sonuçlar itibariyle Sosyoloji Bilimi' nin dogmasına yol açan vasatı ha zırladığı gibi, gelişmekte ve yayılmakta olan sanayi uy garlığı turizm olayının da ortaya çıkmasına sebep olmuş tur. Turizm en çok ekonomik yönüyle ele alınmış bir sos yal faaliyettir. Turizmin ekonomi üzerindeki etkileri daha somut bir şekilde incelenebileceği için, bu yönü araştırmalara daha fazla konu olmuştur. Bu durum, turizmin ülkelere önemli ölçülerde gelir getirici, döviz kazandırıcı, yatırımları artıran, istihdam sağlayan, diğer sektörlere de etki eden özelliğinden kaynaklanmak tadır. Turizm faaliyeti sosyal yapılar üzerinde de etkili olmaktadır. Turizmin; aile ve toplum yapısı üzerinde, kültürel değerlerde, Örf -adet ve ananeler üzerinde, hayat tarzının değişiminde, tabiat-insan yapısı ve çevre ilişkile rinde, alışkanlıklarda, değişen nüfus ve ilgiler Üzerin de etkili olduğunu görmekteyiz. Turizm olayının en önemli unsuru olan ”seyahat" olayını ele aldığımızda, çok eski bir geçmişe dayandığını anlamaktayız. Tüm insanlık tarihi içerisinde olduğuii gibi^ Türk tarihi içersinde de turizm olayının önemli bir yeri vardır. Türkler özellikle ulaşım ve konaklama konusunda muntazam sistemler meydana getirmişler, olaya sos yal bir nitelik kazandırmışlardır. Turizm Türkiye'nin ekonomik yapısı üzerinde de etkili olmuştur. özellikle Planlı Kalkınma Dönemlerinde ve bilhassa son on yıl içerisinde başlatılan turizm hamlesi; yeni turistik tesislerin hızla çoğalmasına, yatak kapasitesinin artmasına, dolayısıyla gelen turist sayısının ve döviz girdisinin çoğalmasına sebep olmuştur. Bu durum Türkiye ekonomisi içresinde turizmin payının da giderek artmasına yol açmaktadır. Türkiye'de modern anlamda turizm, batılılaşma hareke tinin de başlangıcı sayılan Tanzimat'la beraber başlamış tır. İlk kez Pera Palas Oteli'nin açılmasıyla batı tipi konaklama tesisleri devreye girmiş daha sonra ise Hilton Oteli 'nin açılması ve sektör bankası olarak T. C. Turizm Bankası A.Ş.'nin kurulmasıyla yaygınlaşmıştır. Turizm Türkiye'nin sosyal yapısını etkilemiş, özellikle sahil yörelerimizde ve turistik bölgelerimizde sos yal ve kültürel sorunlar meydana getirmiştir. Turizmin getireceği olumsuzlukları Önleyebilmek için, bilimsel verilere dayanan, ülkenin sosyal menfaatlerini de göz ardı etmeyen, makro bir planlamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY Tourism is mainly a natural outcome of twentieth century's evolution? consequently an important social and economic phenomenon, tourism is an art and science of attracting (promotion) and communicating of visitors (transportation), coordinating the tours (travel agency), accommodating and satisfying the needs of customers in a hospitality manner (Hotel Management). Tourism, as a social science has a very close relation with sociology. In fact, both the tourism and sociology are by products of Industrial Revolution which contributed to shape this century up. Due to results of Inddustrial Revolution which contributed both the rise of sociology science am& development of industrial civilization, the tourism phenomenon became evident. Tourism is a social activity but economic consideration plays very important part. The effects of tourism on economy can be measured in more concrete way. Therefore researchers have been concerned with the economic issues of tourism. Since the tourism is a real source of income for nations, causes to earn foreign exchange, accelerates investments, provides employment and also has positive effects on the other sectors, it attracts the researchers and governmental bodies. Tourism activities have also effects on social structures % We can easily see that tourism has influence on family and society structure, cultural values, custom and tradition, changes in the way of life, nature and human structures and environmental relations, habits, changing structure of population and relevant parts.iv When we look at the most important factor of tourism which is called“travel”, we see that is goes back to early history. Tourism has a very important place in Turkish history as well, Turks have been established extraordinary systems especially in the field of transportation and accmmodation. Therefore the tourism has gained a social dimension and quality. Tourism has also influenced the Turkeys economy. The tourism efforts started with Five-Years Planned Develop ment programs and especially the last ten years period caused the increase of new touristic establishments and bed capacity rapidly. Accordingly, the number of incoming tourist and tourism revenues were increased. So, this emphasis on tourism gradually increased it's share in Turkish Economy. In a modern way, the first tourism activities started with the period of western style administration called“TAHZÎMAT”which means political reforms. With t&e opening of Pera Palas the first western type luxury and comfort accommodation establishments entered to market. Later on, in 1954 Istanbul Hilton was opened which was another important step. After the foundation of Tourism Bank (1955) which provided credits and technical aids to private sector, the touristic establishments were spread all over the country. Tourism affected the social structure of Turkey, especially the coastal regions and touristic sites have experienced social and cultural problems due to develop ment of tourism in those areas. In order to prevent the negative impacts of Tourism, we need a macro level plannings based on scientific data and pertaining the social benefits of our country.