Kamu kıymetli kağıtlarının sermaye piyasasındaki yeri ve önemi
The Position and importance of government bonds in the capital market
- Tez No: 125171
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
öz Türkiye'de kamu borçlanma politikasının temel sorunları; yüksek ve sürekli artan borç stoku, yüksek borçlanma maliyeti ve borç stokunun önemli bir kısmının kısa vadede yoğunlaşması, borçlanma politikası sorununu daha da önemli hale getirmiştir.. Bu çerçevede; kısa, orta ve uzun vadeli kamu kıymetli kağıtlarının çıkarılması ve sermaye piyasasının etkin kılınması bu sorunu teknik olarak çözecektir. Sermaye piyasasının gelişmiş olduğu ekonomilerde piyasaya giren tasarrufların çoğu kişisel tasarruflar değil, kurumsal tasarruflardır. Bu tasarrufları çeşitli menkul kıymetlere yatıran kurumlar sermaye piyasasına uzun vadeli fonlar sağlar. Bunun sonuncunda, kamunun kısa vadede yoğunlaşan borç stoku uzun vadeye yayılmış olacaktır. Çalışmamda ayrıca kamu kıymetli kağıtlarının sermaye piyasasındaki çıkarılış teknikleri irdelenmiştir. Türkiye'de sermaye piyasasının gelişme düzeyinin Türk ekonomisinin gelişme düzeyine paralel olduğu söylenemez. Kamu kıymetli kağıtlarının gelişmesi her şeyden önce piyasasının gelişmesine bağlıdır. Dolayısıyla bütün bunlar zamana bağlı uzun vadeli sorunlardır. Fakat bu demek değildir ki kısa ve orta vadede bir şey yapılamaz. i m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The fundamental problems of the government borrowing policy in Turkey is the high and continuous increase of cumulative loans; the high costs of borrowing. All these factors have aggravated the problems in the borrowing policy. Within this framework, the issuing of short, medium and long term goverment bonds and keeping the capital market efficient shall technically solve this problem. In economies with well established capital markets, the majority of savings are institutional rather than individual savings. Institutions which invest in securities(stocks and bonds) create long-term funds for the capital market. As a result, a majority of the, government's short-term loans may be spread into the long-term. The issuing techniques of government bonds in the capital market have thoroughly been researched within this study. It cannot be stated that the level of development of the capital market in Turkey is in line with the level of development of the Turkish economy. The growth of government bonds, above all, is contingent upon the growth of the market. There fore, all these facts are dependant on time and are long-term problems. However, this does not necessarily mean that nothing can be done in the short and medium term. rftiu* "*r8P £® a'v ;#^? ^S* v,^^40 '?i IV