Hastanelerde toplam kalite yönetimi ve mükemmellik yaklaşımı (uygulama örneği: T.C. Sağlık Bakanlığı Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Araştırma Hastanesi
Total quality management of hospital management and excellence model
  1. Tez No: 125179
  2. Yazar: CELAL DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ZEYNEP DÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
öz Türkiye'de hastanelerin sağlık bakım, teşhis ve tedavi hizmetleriyle hastane yönetim ve organizasyonunda kendine özgü bir yapılaşma vardır. Ülke çapında oldukça yaygın örgüt yapısına sahip kamu hastanelerinin yanı sıra sayıları hızla artan özel hastaneler için kalite ve verimliliği arttırmada yardımcı olarak ortak bir hastane yönetim modeli oluşturmak faydalı olacaktır. Bireylerin yaşamını sağlıklı sürdürebilmesi için gereken sağlık sisteminin yetersizliği, durumu endişe verici boyutlara götürmektedir. Sağlık sistemimiz tedbir alınmamış problemlerle doludur. Devlet eliyle alınacak tedbirlerin yanı sıra örgütler düzeyinde de alınacak birçok tedbirler mevcuttur. Tüm işletmelerde olduğu gibi hastane kuruluşlarında da klasik yönetim tarzı artık çok yetersiz kalmaktadır. Toplam Kalite Yönetimi kısaca işletmedeki tüm çalışanların yönetime katılarak kaliteyi elbirliği ile yaratmasıdır. Toplam Kalite Yönetiminin batılı ülkelerin hastanelerinde olduğu gibi Ülkemiz hastanelerinde de aynı başarıya ulaşacağı muhakkaktır. ABSTRACT In Turkey, there has been a characteristic foundation in hospitals health care, diagnosis, and therapy services and also in management and organization. It will be useful to plan an accomplice management model that will help to improve quality and efficiency not only for public hospitals which have a widespread organization all over the country, but also for private hospitals which are increasing in number rapidly. The insufficiency of health system, that is necessary for individuals to have a healthy life, carnies the situation to worse dimensions. Our health system is full of problems with no precautionary measures. These measures can be taken by the state and also there are some that can be taken at the level of organizations. As in all organizations, classic management style is insufficient in hospitals, too. Total Quality Management shortly means that every individual working in an organization participates management and creates quality together. Undoubtedly, Total Quality Management will be successful in our country's hospitals as it is in western countries. II
Özet (Çeviri)