Hastanelerde toplam kalite yönetimi
Total quality management in hospitals
  1. Tez No: 73378
  2. Yazar: RUKİYE GÜLSEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERMANİ MAVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
YÜKSEKLİSANS TEZ ÖZÜ HASTANELERDETOPLAM KALİTE YÖNETİMİ VE ÖZEL BİR HASTANEDE İNCELEME Rukiye Gülsen YILDIRIM İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 1998 Danışman: Doç.Dr.Fermani MAVİŞ Günümüzde dünyamızdaki değişimin boyutu ve hızı oldukça önem kazanmıştır. Özellikle bilgi toplumu sürecine gediğimiz çağda, geniş kitlelerin yüksek yaşam standartları tüketim alışkanlıklarım değiştirmiştir. Ulusal rekabetin yanısıra, küreselleşme sonucu uluslararası rekabet ortamı işletmeleri ayakta kalabilmek için yeniliğe açık yönetim arayışlarına sürüklemiştir. Bütün bunların sonucunda, mükemmellik diğer bir deyişle hatasızlık gibi kavramlara öncelik veren ve sürekli gelişmeyi hedefleyen Toplam Kalite Yönetimi anlayışım kabul etmek zorunluluk haline gelmiştir. Toplam Kalite Yönetimi anlayışı diğer sektörlerde olduğu gibi hızla gelişen yönetim ihtiyaçlarının karşılanamadığı sağlık sektöründe de uygulanmaya başlamıştır. Çağdaş işletmecilik anlayışından uzak merkeziyetçi bir yaklaşımla yönetilen, çalışanların yaratıcılığına olanak tanımayan, bir çok meslek grubunun bir arada çalıştığı karmaşık bir yapıya sahip olan hastaneler, Toplam Kalite Yönetimi anlayışı ile hizmet işlerliğinde dinamizm kazanacaklardır. HastanelerIll Toplam Kalite Yönetimi Sistemini uygulayarak daha düşük maliyette kaliteli hizmet vermek için yanşa girmiş olacaklardır. Böylece oluşmuş hastane sorunları analiz edilecek, hizmet kalitesi arttırılacak, hasta beMentilerinin ötesinde etkili ve kaliteli hizmet performansı sağlanabilecektir. Bu tez çalışmasında üretim ve hizmet sektöründe uygulanmakta olan Toplam Kalite Yönetimi anlayışının, sağlık sektöründe hizmet sunan işletmeler olarak hastanelerde nasıl uygulanabileceği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, the size and the speed of alteration in our world have really been important. The high life standards of the large masses have changed the consumption habits particularly in the period in which we participate the national competition, as a result of globularity the atmosphere of international competition has forced the business to search innovative kinds managements. It has been absulately necessary to adapt the concept of Total Quality Management, giving priority to the concepts such us perfectness, in other words no fault, and aiming to progress continuosly. The understanding of Total Quality Management has begun to become widespread not only in other sectors, but also in the health sector vhere the developing managerial needs can not be met. The hospitals, where people from many professional groups work together, which have a complex frame and have been managed by a centrical approach for from the idea of modern business, and don't give any opportunities for the creativity of the personnel, will have dynamism in the service process with the understanding of Total Quality Management. So, current problems of hospitals will be analy seed, the sendee quality will be increased and much more efficient and qualified service performance will be available. In this research, it has been studied how the understanding of Total Quality Management, which has also been caried out in the goods and service sectors, can be carried out in the hospitals as the businesses giving service in the health sector.